Zor Zamanlar ve Acı Gerçekler : US Città di Palermo

İtalya’nın en güneyinde yer alan Sicilya Bölgesi’nin başkenti olan Palermo, tarihi güzellikleri ve şehrin hareketli olmasıyla her zaman gözde şehirlerden biri olmuştur. Tarih ve sosyal yaşamın yanında gastronomisi ile fark yaratan gezi listelerinde üst sıralarda yer alması gereken önemli bir şehirdir.

Şehrin takımı U.S CITTA DI PALERMO son yıllarda zor günler geçirmekte ve en büyük şoku bu sene yaşadılar takım Serie B ‘de üst lige çıkma mücadelesi verirken mali sebepler gerekçesiyle Serie D’ ye düşürülmesi gerçekten büyük bir yıkım. Palermo şehir ve dünya futbolu için çok önemli bir yere sahiptir. Şehir için önemli olmasını anlamak çok zor olmasa gerek ancak en üst seviyede bir başarası olmayan pembe siyahlılar nasıl dünya futbolu için önemli bir kulüp oldular?

Palermo şehrinin pembe siyahlı kartalları, 37.000 kişi kapasiteli Stadio Renzo Babera stadyumunda maçlarını oynamaktadır. Kulüp bazında en üst seviyedeki başarıları Coppa Italia da oynadıkları 3 final ve bu finallerin en yakını 2010-2011 sezonunda gerçekleştirdiler. Renkleriyle ve formasıyla çoğu futbolseverin sempatisini kazanmasının yanında en büyük özellikleri dünya futboluna kazandırdıkları sayısız yıldız oyunculardır. 2006 Dünya Kupasında milli takımlarına 4 oyuncu göndererek katkı sağlamışlar ve kupanın kazanılmasında etkileri olmuştur.

Son yıllarda birçok oyuncuyu üst seviye kulüplere satarak gelir elde eden Sicilya ekibi son yıllarda mali refahı bir türlü sağlayamadığından birçok sıkıntı yaşamış ve yaşa mayada devam etmektedir. Geçmiş yıllarda birçok oyuncuyu parlatıp satan ve bunu günümüze kadar devam ettiren pembe siyahlılar elde edilen gelirlere rağmen düştükleri ekonomik sıkıntıdan bir türlü kurtulamadı. Yakın zamanda satış yaptıkları en çarpıcı isim Paulo Dybala takımda 3 sezon forma giymiş ve 40 milyon Euro karşılığında Juventus’a transferini gerçekleştirmişti. Bir diğer dikkat çekici transfer satışı yaptıkları isim Pastore oldu. 2009 yılında Huracan’dan 7 milyon Euro’ya alınan ve 2 sezon oynadıktan sonra Fransa devi PSG’ye 42 milyon Euro’ya satılan Arjantinli oyuncu finansal anlamda takıma büyük katkıda bulunmuştu. Bunun yanında Kamil Glik,Darmian,Belotti,Simon Kjaer ve Edinson Cavani gibi yıldızları parlatıp satan Sicilya’nın köklü ekibi elde edilen kaynakları değerlendiremedi.

Bu ve bunun gibi birçok oyuncuyu parlatıp satan bunun yanında yaptıkları satışlardan çok iyi gelirler elde eden bir kulüp nasıl olurda böyle ekonomik sıkıntılar ile boğuşurlar anlamak gerçekten çok güç. Özellikle son 2 yıldır yaşanan hadiseler Palermo taraftarının yanında biz futbolseverleri derinden yaralamıştır. Son yaşanılan Serie D’ye düşürülme olayından 1 sene öncesine bakacak olursak, internet sitesine yazdığı mektupla taraftarlara seslenen kulüp sahibi Maurizio Zamparini, 10 avroluk sembolik bir fiyat karşılığında tüm hisselerini Londra merkezli Mepal şirketine sattığını duyurmuştu ve bunu kulübün menfaatleri doğrultusunda gerçekleştiğini belirtmişti. Şirketin 22,8 milyon avroya ulaşan borçları ödemeyi taahhüt ettiğini bunun yanında yeni stat ve yeni antrenman tesisi yapılacağını taraftarları ile paylaşmıştı ancak beklenen olmadı bu gibi yurt dışına açılma oralardan bir umut bekleme plan ve programı başarısız oldu. Endüstriyel futbolun zirve yapmasıyla bu ve benzeri satışların artması kimi taraftarı ,takıma yapılacak mali katkıdan dolayı mutlu etse de aslında pek beklenildiği gibi olmuyor. Bununda birçok örneği mevcut olduğundan başka bir yazıda ele almanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Bu sezon her şey çok iyi giderken düştükleri amansız çukurdan ne zaman çıkarlar ve nasıl çıkarlar bilinmez. Play off oynamanın hesapları yapılırken Serie C’ye düşürülmek ve sonra kararın kaldırıp Serie A hesapları yaparken lige katılım şartlar sağlanmadığı için kendini Serie D yolunda bulmak tarif edilemez bir hayal kırıklığı barındırıyor. Nereden tutarsak tutalım elimizde kalacak bir durum. Futbol ile yatıp kalkan bir şehir, ülke ve dünya futboluna kazandırdıklarını düşününce bu duruma getiren yönetemeyiciler ya da yiyiciler her yerde olduğu gibi kulübü değil kendi ceplerini düşünenler futbolun içinden def edilmelidir. Üst üste yaşanılan olaylar takım ve taraftarlar için üzücü olsa da, Palermo takımının son zamanlarda  yaşadıkları gerçekten ders çıkarılası bir durum diyeceğim, ama kim takar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir