Vajinismus Tedavisinde 2021 Yılında Yaşanan Gelişmeler

Vajinismus, her 10 kadından 1 inde yaşanan bir problemdir. Vajina, dişi üreme sisteminin bir parçası olmakla birlikte rahmin altı tarafından vücudun dış tarafına doğru bağlanır. Vajinismus, anlam itibari ile kasların istemsiz bir şekilde kasılarak, tampon, tıbbi aletler ve penisin girmesini zorlayan bir durumdur. Bu spazmlar sonucunda kişi ağrı ve acı hissetmektedir.

Vajinismusun oluşma sebeplerinden biri kişinin cinsel organını tanımaması ve yeterli bilgiye sahip olmaması gelmektedir. Bu tanımamanın verdiği korku ile kızlık zarının nasıl bir yapıya sahip olduğunun bilinmemesi sonucunda hastalar psikolojik olarak vajinismusun oluşumuna neden olmaktadır.

Bursa vajinismus tedavilerinde öncelikle belirtiler ve buna neden olan durumlar saptanmaktadır. Vajinismus belirtileri arasında vajinal penetrasyon sırasında ağrı, vajinal kas gerilmeleri nedeni ile seks yapamama, ağrılı ilişki ve pelvik muayene sırasında şiddetli sancı gelmektedir. Bu tür belirtilere sahipseniz Bursa ilinde bulunan Op. Dr. Aynur Şendemir ile görüşerek tedavi olabilirsiniz.

Vajinismus’ta Cinsel Terapi Tedavisi

Psikolojik tedavilerin her geçen gün ilerlemesi sayesinde birçok hastalık ilaca gerek duyulmadan tedavi edilebilmektedir. Vajinismus gibi birçok cinsel hastalık da bu tedavilere dahil olmaktadır. Vajinismus sorunu yaşayan kişiler, profesyonel kişilerden yardım olarak bu sorunu aşabilmektedir.

  • Tedavi sırasında kişilerin duygu ve davranış biçimleri incelenmektedir. 
  • Bu tedavi sırasında ilk başta çiftlerin cinsel ilişki sırasındaki bilgi eksiklikleri giderilerek hatalar tespit edilir. 
  • Daha sonra vajinismus yaşayan kadına gevşeme ve rahatlama teknikleri anlatılarak egzersizler öğretilmektedir. 
  • Bu öğretilme işleminde genel olarak biofeedback tedavisi uygulanmaktadır. 

Buradaki amaç, hastada gerçekleşen istemsiz kasılmaların kontrolünü sağlayabilmesidir. Bilişsel ve Davranışsal tedavi sonrası duyarsızlaştırma gelir. Op. Dr. Aynur Şendemir tarafından gerekli nefes egzersizi gibi çeşitli tedavi yöntemleri yanı sıra bazı aparatların kullanımı hasta tarafından şaşırtıcı derecede kolay uygulanabilir hale gelir. Kişi bütün bu süreçlerden geçtikten sonra ben artık hazırım ve denemek istiyorum noktasına gelir.

Vajinismus Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Vajinismus, birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Bunlar içerisinde vajina, vulva veya kızlık zarının doğuştan gelen bir anomali sonucunda ilişki sırasında ağrı yapması cerrahi müdahale gerektiren nedenlerden olmaktadır.

Bu tür sorun ile gelen hasta ilk olarak geniş bir jinekolojik değerlendirmeye alınmaktadır. Fiziksel bir sorun olduğu takdirde yapılan terapiler hiçbir şekilde işe yaramayacaktır.

Bu durum da hastayı olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer kızlık zarı normalden sert,kalın veya ortada bir duvar var ise bu durum cinsel ilişkiyi zorlayacak ve hastada ağrıya sebep olacaktır. Op. Dr. Aynur Şendemir tarafından yapılan küçük bir işlem sonucunda bu durum ortadan kaldırılarak çok daha ağrısız bir cinsel ilişki sağlanabilmektedir. Üstelik Op. Dr. Aynur Şendemir tarafından yapılan bu işlemler sonucunda komplikasyon riski en az düzeyde olmaktadır.

Cerrahi işlemler içerisinde bulunan yumurtalık urları ve rahim ağzı kanserleri gibi birçok hastalık Op. Dr. Aynur Şendemir’in uyguladığı tedavi yöntemleri ile çözüme kavuşabilmektedir.

Sıradaki içerik:

Vajinismus Tedavisinde 2021 Yılında Yaşanan Gelişmeler