Umuda Yolculuk : Mustafa Kapı

Galatasaray’ın alt yapısından yetişen genç yetenek Mustafa Kapı Lille ile 5 yıllık anlaşma imzaladı.

Geleceğin yıldızları arasında gözüken genç oyuncu 14 yaşındayken Riekerink döneminde gündeme gelmiş, kısa bir dönem alt yapıda görev alan Hollandalı hoca oyuncudan övgüyle bahsetmişti.

Hollandalı hoca A takımın başına geçtikten sonra, genç oyuncuyu takıma dâhil etmiş, milli maçlar sebebiyle lige verilen arada Levski Sofya ile oynanan hazırlık maçında forma şansı bulan Mustafa Kapı, Galatasaray Futbol A takımı ile maça çıkan en genç isim olmuştu.

Genç oyuncu, 2018-2019 sezonunda Terim yönetiminde ki Galatasaray’ın Demir Grup Sivasspor ile oynadığı maçın 90+4’üncü dakikasında oyuna girerek 16 yıl 4 ay 15 günle Süper Lig tarihinde sarı-kırmızılı formayı giyen en genç futbolcu olarak kayıtlara geçmişti.

Şubat ayında sözleşme yenilememesinin ardından kulüp ile arasında ipleri kopan oyuncu, Galatasaray ile yollarını ayırmıştı.

Çıkan haberlere göre, Galatasaray oyuncudan yetiştirme bedeli olarak 300 bin Euro kazanacak. Avrupa kulüplerinin ve basının takip ettiği genç bir oyuncu, geleceğin yıldız adaylarından gözüken bir oyuncunun sözleşmesi için neden daha önceden planlama yapılmaz veya yapılamaz mı?

Birçok sıfır ile imzalanan uzun vadeli sözleşmeler ve maaşlar, karşılığı alınamayan nice performanslar. Kendi alt yapından yetiştirdiğin ve ciddi bir potansiyeli olan bir oyuncuya daha fazla sahip çıkmak ne kadar zorlu ya da maliyetli olabilir. Türkiye kupası maçları ve hazırlık maçlarında düşünülmeyen genç oyuncular sonrasında her zaman önümüze sunulan ‘’Türkiye’de oyuncu yetişmiyor’’ .

Genç oyunculara süre vermezsek, A takım ile idmanlara çıkmasına kolaylık sağlamazsak bu oyuncular nasıl potansiyellerini gösterebilir? Mustafa Kapı bu sezon Lille takımında belki çok fazla maç oynamayacak ancak sen zamanında bu oyuncuyu öne sürüyorsan devamını getirmen oyuncuya değer vermek zorundasın. Burada ki değer vermek kısmı, para değil oyuncuya verilecek manevi destekler genç oyuncular için daha önemlidir.

Bu devran bu şekilde devam ettiği sürece, bir çok oyuncu kulüplerimizin kapısından elini kolunu sallayarak gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir