Şiddetli İzmir Depremi Ege ve Marmara’yı Salladı

Saatler 14:51’i gösterdeğinde merkez üssü Seferihisar olan 6.6 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Şiddetli deprem Ege ve Marmara bölgesinden de hissedildi. Ne yazık ki İzmir’de yıkılan bazı binalar var. Merkez üssü Seferhisar açıkları olan deprem İstanbul dahil tüm Marmara’da hissedildi. Buca ve Bayraklı ilçesinde yıkılan binalar olduğu öğrenildi. İlk sarsıntıdan kısa bir süre sonda 4.2 şiddetinde artçı deprem meydana geldi.

AFAD’dan yapılan açıklamada “Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesinde saat 14.51’de 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi” denildi. Depremin yerin 16.5 kilometre derinlikte meydana geldiği öğrenildi. Kandilli Rasathanesi’ne depremin büyüklüğünü 6,8 olarak açıkladı.

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: Az önce yaşanan deprem nedeniyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can ve mal kaybının olmamasını umut ediyorum.

Seferihisar Belediye başkanı İsmail Yetişkin, “Şu an için herhangi bir olumsuz açıklama gelmedi. Herkes telaştan dışarıda” dedi.

Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi. Buca ve Bayraklı’da bazı binalar yıkıldı.

İstanbul Vali’sinden son dakika açıklaması

AFAD verilerine göre; saat 14.51’de merkez üssü Ege Denizi- Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde #deprem meydana gelmiştir. İstanbul’da da hissedilen depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Tüm vatandaşlarımıza ve İzmir’e geçmiş olsun.

İzmir Seferihisar Depreminin Büyüklüğü Nedir?

Depremin büyüklüğü Afad’a göre 6.6, Kandilli Rasathanesine göre ise 6.8 olarak açıklanırken, EMSC depremin büyüklüğünü 6.9 olarak duyurdu. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) ise, depremin Ege Denizi’nde meydana geldiğini bildirirken büyüklüğünü 7.0 olarak duyurdu.

Seferihisar’da Deprem Sonrası Su Seviyesi Yükseldi

Deprem sonrası Seferihisarda küçük tusunamiyi andıran görüntüler oluştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir