Sevdalar Küme Düşmez : Eskişehirspor

Bir zamanlar ülkemizi Avrupa kupalarında temsil eden Süper Lig’in dişli ekibi Eskişehirspor, son yıllarda yaşadığı mali krizin pençesinden kurtulamadı ve TFF 2. Lig’in yolunu tuttu.

Anadolu’nun en önemli takımlarından biri olan Eskişehirspor neden bu hale geldi?

Mali sorunlar neden aşılamadı ya da bu sorunların yaşanmasında ki sorumlu kişiler kim?

Eskişehirspor için bunun gibi birçok soru sorabiliriz ancak ne kadar doğru cevap alırız ya da cevap alabilir miyiz emin değilim.

Süper Lig’de son olarak 2008-2016 yılları arasında boy gösteren kırmızı şimşekler her zaman zorlu bir deplasman olmayı başardı. Bunun yanında diğer takımların şampiyonluğunun ülkemizin her şehrinde kutlandığında tek bir şehrin sokakları sessiz kalmaktadır; Eskişehir…

Kırmızı şimşekler birçok oyuncudan önemli bonservis bedelleri kazansa da gelen paralar iyi bir şekilde kullanılmadı. 7.25M Alper Potuk, 4.75M Tarık Çamdal,2.75M Sezer Öztürk,2.25M Erkan Zengin ve 2.10M Aytaç Kara gibi isimlerden önemli bonservis bedelleri kazandılar.

Bütün Anadolu kulüplerinin başına gelen bu durum ve akıllarda ki tek soru ‘’ Bu paralar nereye gitti?”

Bu soruların cevapları hep aynı şekil ve düzende olduğu sürece bir arpa boyu yol gidilemeyecek sadece Eskişehirspor değil bu ve benzeri birçok örnek gördüğümüz gibi devamı gelecektir.

 

Eskişehirspor’un son dönemlerine baktığımızda, Mustafa Denizli yönetiminde 2016-2017 sezonunda play-off finalinde penaltı atışları ile kaçan Süper Lig, çöküşün başlangıcı olmuştur.

Önceki sene ligden düşmesinin ardından yaşanan gelir kaybı, ardından yüksek maliyetli bir teknik adam bunun yanında yüksek maaşlı oyuncular eşliğinde kaybedilen final.

Kaçan Süper Lig şansının ardından, TFF 1.lig’de sezonu 13 ‘üncü ve 14’üncü sıraları aldılar aslında kötü günlerin sinyalleri veriliyordu fakat bu durumun önüne geçilmedi.

2018-2019 sezonunda genç oyuncular ve birkaç tecrübeli oyuncu ile ligde kalmayı başardılar bunun yanında iç sahada ki taraftar desteği skor tabelasına da yansıyordu.

 

2019-2020 sezonunda mali çıkmaz yüzünden gelen puan silme cezaları takımın iyice belini büktü, eski oyuncuların ödenemeyen maaşları takıma puan silme cezası olarak geri dönmesiyle bu yük artık taşınılamaz hale geldi. Devre arasında takım için önemli genç oyuncular yine maddi durumlar yüzünden serbest kalmasıyla işler iyice çıkmaza girdi.

Şuan için on beş puanı silinen bir Eskişehirspor TFF 1. Lige veda etti.

Bu vedanın temelleri çoktan atılmıştı ancak bu durumu kimse göremedi, puan silme cezaları takımın başına bela olmamış olsaydı bu genç oyuncularının emekleri ve mücadeleleri kırmızı şimşekleri ligde tutmaya eminim ki yeterdi.

Günü kurtarmak için yapılan transferler, kasada olmayan paranın harcanması ve alt yapında ki yetenekli oyuncuları mecbur kalmadıkça görmezden gelmek Türk futbolunun özeti.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sevdalar Küme Düşmez : Eskişehirspor