Şampiyonlar Ligi Heyecanı Yeniden Başlıyor

Bu sene İstanbul’da yapılması planlanan Şampiyonlar ligi finali koronavirüs salgını nedeniyle Portekiz’in başkenti Lizbon’a alınmıştı.

Yeni bir format ile seyircilerin karşısına çıkacak olan turnuvada birçok sürpriz bizi bekliyor olabilir. Son 8 takımın Lizbon’da tek maç üzerinden oynanacağı mini turnuva 12-23 Ağustos tarihleri arasında oynanacak.

Maçlara Estadio da Luz ve Estadio Jose Alvalade statları ev sahipliği yapacak.

Pandemi döneminden önce tamamlanan maçlar şu şekilde;

Manchester City vs Real Madrid 2-1

Bayern Münih vs Chelsea 3-0

Juventus vs Lyon 0-1

Barcelona vs Napoli 1-1

Salgın dönemi öncesinde PSG, Atalanta, Atletico Madrid ve Leipzig son 8 takım arasına kalmayı başarmıştı.

Pandemi sonrasında Fransa ligi haricinde diğer majör liglerin hepsi tamamlandı. Son kulvarda hangi takımlar avantajlı bu yeni sistem hangi takımlar için negatif bir etki oluşturabilir?

Real Madrid

Sezon başına kâbus gibi başlayan eflatun – beyazlı ekip istedikleri oyunu oynayamasalar da grup aşamasını rahat bir şekilde geçmeye başladılar. Avrupa’nın bu denli büyük kulüpleri için Şampiyonlar ligi grup aşamasından sonra başlamasını artık kimse yadırgamıyor. Ancak bu sorunun futbol ve şampiyonlar ligi izlenebilirliğini sekteye uğratmaması için güncellemeler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Madrid ekibine dönecek olursak, pandemi döneminden sonra topladığı puanlar ile kendi liginde şampiyonluğu kazanmış olsa da City önünde turu geçeceklerini düşünmüyorum özellikle de takımın en önemli parçası Ramos yokken işleri daha da zor olacaktır.

Manchester City

Son dönemde Premier lige damga vuran Manchester City, bu sezon haftalar önceden ligi kaybetti. Uzun zamandır hedefledikleri Şampiyonlar ligi kupasına geçtiğimiz dönemlerden daha yakınlar. Öncelikle Real Madrid karşısında avantajlı olduklarını ve turu geçen taraf olacağını düşünüyorum. Lizbon’da tek maç üzerinden oynanacak maçlarda kenarda Pep Guardiola gibi bir teknik direktöre sahipseniz bence bir adım öndesiniz. Saha içinde bir den fazla plana sahip olan deneyimli hoca 10 senedir hasret kaldığı bu kupayı Portekiz’de kaldırabilecek mi?

Juventus

Juventus için kendi liglerini şampiyon tamamlamak artık alışılmış bir durum. Siyah – beyazlı takım için hedef uzun zamandır hasret kaldığı şampiyonlar ligi kupasını kazanmak. Bunun en büyük göstergesi Ronaldo transferi diyebiliriz. Yıldız futbolcu için futbola başladığı şehirde bu kupayı kaldırmak daha da anlamlı olabilir. Ancak oynanan oyun Şampiyonlar ligi için ne kadar yeterli olacak gerçekten büyük bir soru işareti. Sarri ile daha efektif bir oyun beklentisi içinde olan camianın beklentilerine yeterli seviyede karşılık bulduklarını düşünmüyorum. Bunun yanında Lyon karşısında alınabilecek istenmeyen bir sonuç, kupa hayallerini bir sonra ki seneye ertelemesine neden olacak.

Barcelona

Uzun zamandır işler istedikleri gibi gitmiyor saha içi ve saha dışında birçok problem yaşayan takım, lig şampiyonluğunu ezeli rakibi Real Madrid’e kaptırdı. Son dönemlerde alışık olduğumuz Barcelona modelinden uzak ve bir o kadar da keyifsiz bir takım oldular. Sadece Messi üzerinden işleyen bir oyun olduğunda rakip takımlar bunun önüne geçmeyi başarabiliyor, arkada ki oyuncularında destek vermesi gerekir. İşleri gerçekten çok zor, kendilerini son 8 takım arasına atmayı başarsalar bile bu işin sonunun gelmeyeceğini düşünüyorum.

7 ve 8 Ağustosta ki maçların sonuçlarına göre kesinleşen eşleşmeler ile birlikte bir sonra ki değerlendirmede sizlerle olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir