Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar

saç

Sağlıklı ve parlak görünen saçlar için bakım yapmamıza rağmen bazen istediğimiz sonucu alamayız. Bunda bazı alışkanlıklarımızın rolü vardır. Bilmeden yaptığımız bazı şeyler saçlarımızın kurumasına, yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. Saçlara zarar veren 7 alışkanlık listemize göz atarak sağlık saçlar için kaçınılması gerekenleri bulabilirsiniz.

Saçlara Zarar Veren 7 Alışkanlık

Sağlıksız Beslenme

Beslenme alışkanlıklarımız genel sağlığımız kadar cilt ve saç sağlımız için de çok önemlidir. Saç sağlığı için özellikle çinko, demir, E vitamini ve protein tüketilmelidir. Ayrıca sağlıklı, gür ve daha hızlı uzayan saçlar için günlük 2 litre su tüketilmesi önemlidir. Kızarmış, hamurlu ve taze olmayan hazır gıdalar ise hem vücut sağlığı hem de saç sağlığı için zararlı beslenme alışkanlıklarıdır. Beslenme alışkanlıklarınızı sağlıklı yönde değiştirerek parlak ve güzel saçlara sahip olma konusunda önemli bir adım atmış olursunuz.

Saçları Çok Sıkı Bağlamak ve Örmek

Saçları çok sıkı bağlamak ve örmek, saç foliküllerinin gerilmesine ve kırılmaya neden olur. Bu nedenle saçları örmek ve çok sıkı bağlamak yıpranmış saçların nedenlerinden biridir. Bu nedenle saçlarınızı at kuyruğu yapmak ya da örmek isterseniz saçları daha gevşek bırakan modelleri tercih etmeniz önemlidir.

Saçları Yanlış Taramak

Saç telleri ıslakken daha kırılgan olur. Bu yüzden banyodan hemen sonra saçları taramak saçların yıpranmasına neden olur. Zarar görmemesi için saçlarınızı banyodan önce tarayın. Yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla saçlarınızın fazla suyunu alın ve biraz kuruduktan sonra yavaş hareketlerle tarayın. Saçlarınızın önce uçlarını sonra dipten uca doğru tarayın. Bir saç kremi kullanarak saçlarınızı tararken daha kolay açılmasını sağlarsınız. Böylece saçlar hırpalanmadan daha kolay taranır ve kırılma riski azalır.

Saçları Çok Fazla Şampuanlamak

Saçlarınızı çok fazla şampuanlamanız saç derisindeki doğal nemin azalmasına ve saçın kuruyup kırılmasına neden olur. Saçlarınızı her gün değil haftada 2-3 sefer yıkamaya özen gösterin. Ayrıca saçlarınızı şampuanlarken saç diplerinize parmak uçlarınızla masaj yapmanız gerekiyor. Tırnaklarınızla masaj yaparsanız saç deriniz zarar görür ve saç dökülmesi meydana gelir.

Saçı Beyaz Sabunla Yıkamak

Beyaz sabunun içinde yoğun miktarda kimyasal bulunmaktadır. Bu yüzden beyaz sabun saça zarar verir. Saçları yıkarken beyaz sabun yerine doğal içerikli şampuanlar tercih edilmelidir.

Saç Şekillendirici Aletler

Saç şekillendirici aletlerle saçlarımıza şekil verirken uyguladığımız yüksek ısı saçlarınızın zarar görmesine ve kurumasına neden olur. Saçlarınızı şekillendirirken en fazla 150 dereceye kadar ısı kullanarak ve şekillendirme işlemini haftada en fazla 3 defa uygulayarak saçlarınızın göreceği zararı en aza indirebilirsiniz. Ayrıca saç bakımı için yağlarla bakım yaparak, saçlarınızın canlılığını yeniden kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Güneş Işınları

Güneş ışınları saçlarınıza ciddi zararlar verir. Eğer saçlarınız boyalıysa güneş saçlarınıza daha fazla zarar verecektir. Bu nedenle saçlarınızı güneşten korumak için özellikle dışarı çıkacağınız zaman koruyucu krem kullanabilirsiniz. Ayrıca güneşli günlerde şapka kullanmak da alacağınız önlemi artıracaktır.

Saçlara zarar veren 7 alışkanlık sizin de sık sık yaptığınız hataları içeriyorsa bundan sonra bu alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve saç bakımı yapmanız, saçlardaki kırılma ve yıpranmaları en aza indirerek sağlıklı kalmasına büyük oranda yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir