Parlak Saçlar İçin Maske Tarifi, Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın zamanla yıprandığını, kırıldığını veya matlaşmaya başladığını hissetmeniz çok normaldir. Çünkü saçlar dış etkenlerden çok çabuk etkilenerek solgunlaşır ve yıpranırlar. En önemlisi ise matlaşır ve pırıl pırıl görünmezler. İşte böyle durumlar için güzel bir bakıma ihtiyacınız olabilir. Makalemizin devamında parlak saçlar için maske tarifi bulabilirsiniz.

Yağ Maskesi : Saça parlaklık ve hacim kazandıran yağ maskesi için temiz bir kap içine bir tatlı kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı ceviz yağı, bir çorba kaşığı papatya yağı ve iki çorba kaşığı alovera yağı koyup yağları benmari usulü eritin. Daha sonra hazırlamış olduğunuz karışımı saç tellerinizden başlayarak tüm saç tellerinize yedirin ve saçlarınızı bone ile kapatıp yarım saat bekleyin. Yarım saat saçınızda bekleyen maskeyi şampuan ve soğuk su yardımıyla temizleyin.
Süt Maskesi : Saçlarınızın cansız ve mat görünümünü ortadan kaldıran süt maskesi için bir kaba 1 adet yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı şeker, 5 damla zeytinyağı koyup iyice karıştırın. Maskeyi hazırladıktan sonra saçlarınızı sütle ıslatıp ardından 10 dakika sütün saçınızda kurumasını bekleyin. Süre sonunda hazırlamış olduğunuz maskeyi saçlarınıza masaj yaparak uygulayıp 15 dakika bekleyin ve ardından saçlarınızı yıkayın.
Avakado Maskesi : Saçlarınızın nem ihtiyacı karşılayarak yumuşak ve parıltılı bir hale getiren avakado maskesi ile canlı ve parlak bir saça kavuşabilirsiniz.
1 adet avakadoyu iyice ezin ve üzerine 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin, daha sonra iyice karıştırın. Maskeyi saçlarınıza sürmeden önce saçlarınızı nemlendirin ve nemli saçınıza hazırlamış olduğunuz maskeyi iyice yedirin. Daha sonra saçlarınızı streç film veya bone ile kapatıp maskeyi saçınızda 30 dakika bekletin. Süre sonunda saçlarınızı normalde nasıl yıkıyorsanız aynı şekilde yıkayıp kurulayın.

Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Güzellik uğruna kadınların saçlarına uyguladığı yöntemlerden biri de perma yaptırmadır. Uzun süreli kullanımı ve küçük sık buklelere ulaştırmasıyla son derece çekici görünür ve yaptırılır. Ancak tüm bunların bir bedeli var, o da aşırı yıpranma ve yanma. Bunun sebebi ise yüksek ısı ve kimyasallarla saça bu kalıcı buklelerin verilmesidir. Saçın sağlığını bozar, bakımında özenle hareket etmeyi gerektirir. Bu güzel görünümün korunabilmesi ve yıpranmışlıkların giderilebilmesi için çeşitli bakım teknikleri uygulanır ve etkili sonuç alınabilmesi için bir müddet uygulanır. Uygulama süreci seçilen bir bakım türüyle ve yaklaşık iki hafta boyunca sürmelidir. Tercihen sık zaman aralıklarında ve daha uzun zaman sürecinde uygulanabilir. Şimdi sizlere permalı saç bakımı nasıl yapılır, bilgi vereceğiz.

Öncelikle permalı saçlar için özel üretilmiş şampuanları normal zamanda ve bakım öncesi, sonrası zamanlarda tercih etmek gerekir. Perma sonucu oluşan yanma ve yıpranma sonucu saç doğal mineral, vitamin dengesini kaybeder. Bu şampuanların sürekli kullanımıyla denge sağlanabilir. Bir adet yumurta ve yarım çay bardağı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Karışım hazırlandıktan sonra saçlarınıza kökten uca yumuşak hareketlerle uygulayın. Daha sonra yarım saat bu karışımın saçlarınıza işlemesini bekleyin. Ardından ılık suyla bu saç maskesini saçınızdan çıkarın ve permalı saçlar için uygun olan şampuanınızla yıkayıp durulayın. Beş tatlı kaşığı biberiye yağını, beş tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra saçlarınızı hafif nemlendirin ve nemli saça bu karışımı uygulayın. On beş dakika kadar bekledikten sonra bol suyla ve yine özel şampuanınızla yıkayıp durulayın. Bu önerilerle saçınızın güzelliğinin yanında sağlığını da korumuş olacaksınız.

Saç Bakım Kürü Tarifi

Saç sorunu yaşayan her bayan için yapılması gereken diğer şeylerden biri de bakım kürüdür. Saç için çok büyük etkiye sahip olan bakım kürlerinin her saç sorunu için etkisi büyüktür. Eğer sizde kendinize uygun bir saç bakım kürü tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz.

İlk saç bakım kürümüz keçiboynuzu kürüdür. Bu saç kürü ile saçlarınız olduğundan daha hızlı bir şekilde uzayacaktır. Altı yedi keçi boynuzunu iki parçaya bölüp yarım litre suyun içine koyup kaynattınız. Daha sonra bir süzgeçten geçirip suyunun soğumasına bırakınız. Her gün hazırladığınız bu karışımı daha sonra saçlarınıza sürünüz. Bu karışım sayesinde saçlarda meydana gelen kuruluk durumu ortadan kalkacaktır. Ayrıca saçın daha parlak ve daha canlı hale gelmesini de sağlayacaktır.

Lavanta kürü de gene ayı şekilde saç için çok faydalı bir kürdür. Bu kür ile aşırı saç dökülme sorununa son verilmiş olacaktır. Yarım litre kaynayan suyun içine daha sonra bir tatlı kaşığı lavanta suyu ekleyiniz. On dakika kadar kaynattıktan sonra altını kapatınız. Soğumaya bırakılan bu karışımı daha sonra her duş sonrası için saçınıza uygulayacağınız bu karışım saçınız için faydalı olacaktır.
Saç bakım kürü arasında yumurta da vardır. Yumurtayı saçlarınıza direk uygulayınız. Uyguladığınız bu yumurta ile saçlarınızı köpük haline getiriniz. Bu adımdan sonra saçlarınız parlak, canlı ve daha kuvvetli saçlar olacaktır.

Saçlar için ayrıca yağlarda aynı kür görevini görmektedir. Bu yağlar arasında ise argan yağı, jojoba yağı, Hindistan yağı gibi yağlardır. Her duş sonrası saçlarınıza uygulayınız. Böylece saçlarınız daha bakımlı ve iyi görünecektir.

Saç Bakım Yağları

Saçlarımız farklı olsun diye her gün uğraşıyoruz . Çoğu zaman belli ısıtıcılar ile saçlarımıza şekil verdikçe saçlar yıpranmaya başlıyor. Saçların oriel ile açılması da saça en çok zarar veren unsurlardan bir tanesidir. Yanan ve kırılan saçlara bazı yağların etkisi ile yeniden eski güzel saçlarınıza kavuşmanız mümkündür. Saç bakım yağları hangileri merak ettiniz mi hanımlar? parlak ve güzel bir saça kavuşabilmek için hangi bitkisel yağlar kullanılmalıdır? Bu doğal yağlar ile saçlarınıza dipten başlayarak bu yağları uygulayabilirsiniz.

Argan yağı ; içinde bol miktarda E vitamini vardır ve saçın dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur. Ardıç yağı ; saç dökülmesini önler. Biberiye yağı ; kepeği önler ve saçın uzamasına yardımcı olur. Buğday yağı ; yıpranan saçları düzeltmeyi sağlar. Ceviz yağı ; saçların beslenilmesini sağlar. Çam terabentin ile de saç diplerinizden başlayarak her tarafa sürün bu şekilde saç dipleri beslenir ve kepek yok olur. Hint yağı saça ve kirpikleri besler. Ayrıca dökülmeleri önler. Jojoba yağı ; Güçlendirir ve bununla birlikte saçın uzamasına yardımcı olur. Şampuan kullanmadan önce kullanıldığında düğüm olan saçın çözülmesine yardımcı olur. Sarımsak yağı ; saç uzatır ve besler. Susam yağı ; saç kırılmasını önler. Lavanta yağı ; bitlenmeyi önler ve daha sağlıklı hale getirir. Saçın yağlanmasını istiyorsanız Hindistan cevizi yağı kullanıp saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Saç Bakımı İçin Yağlar

Saçlarda bakım adına en çok uygulanan malzeme, şüphesiz doğal bitkisel yağlardır. Bu yağlar, saçlarda kendimizce gördüğümüz kusurları onararak olduğundan daha güzel olmasını sağlar. Uzun, gür, sağlıklı, güçlü, hacimli ve parlak ipeksi saçlar her kadının tek rüyasıdır. Güzel bir saça sahip iseniz makyaja gerek yoktur çünkü saç bakımı için yağlar vardır. Onun sağladığı özgüven yeterlidir. Bu yüzden bu isteklerin olabilmesi adına bakım yağları kullanılır. Bu yağlar saça bakım yaparak onarır ve nem dengesinin düzenlenmesini sağlar. Saç bakımında kullanılan yağlar:

– Sarımsak yağı
– Lavanta yağı
-Yılan yağı
– Çam yağı
– Hint yağı
– Badem yağı
– Hindistan cevizi yağı
– Argan yağı
– Gül yağı
– Jojoba yağı
– Zeytin yağı
– Susam yağı vb gibi yağlar saçlar için tercih edilmektedir.

Her biri kendi başına da kullanılabilir , bazı yağlarla karıştırılarak da kullanılabilir. Örneğin bazı kürler karışım olarak verilmektedir. Yeni saçların çıkması için yada dökülme için; hint yağı, çam yağı, badem yağı, argan yağı ve sarımsak yağını karıştırıp uygulayabilirsiniz. Sarımsak, lavanta, yılan, hint ve çam yağı saç dökülmelerine iyi gelirken, hindistan cevizi yağı, yıpranmalara çok iyi gelebilmektedir. Boyadan ötürü saçı yanmış bayanların vazgeçilmezi bir yağdır. Anlatıldığı gibi karışım şeklinde, tek başına da kullanılabilir. Örneğin banyodan önce uygulanan zeytin yağı yumuşak saçları arzulayanlar tarafından kullanılabilmekte. Saç bakımında birden fazla yağ mevcut. Ve her biri kendi başına dahi mucizeler yaratabilir.

Saç Besleyici Maske Tarifi

Bayanlar için saçların ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Havaların kirli olması saçları şekillendirmek için yapılan ısıtıcılardan dolayı saçlar çok yıpranır bunun için saçların beslenip yeniden eski canlılığına kavuşması için bazı maskeler yapabilirsiniz. Eğer sizde saç besleyici maske tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Parlak ve güçlü saçlar için maskeleri hazırlamaya başlayalım mı?

ID:216281215

Saçlarınız kuru ise ; çay bardağının çeyreği kadar badem yağı ve içine A vitamini ampulünü kırıp karıştırın ve ve karışımı saçınıza eşit şekilde güzelce yayın. Eczaneden rahatlıkla bulabilirsiniz ampulü. Daha sonra saçınızda bu karışımı 1 saat kadar bekletin daha sonra saçlarınızı yıkayın. Haftada bir bu maskeyi yaparak saçlarınızın güçlendiğini ve parlaklaştığını göreceksiniz. Yağlı saçlar içinde şu maskeyi yapabilirsiniz. Bir çay bardağı mayonez ile bir yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın ve bu karışımı saçınızın her tarafına eşit şekilde sürün ve saçınızda yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı güzelce yıkayın ve bu maskeyi hafta da bir kere uygulayabilirsiniz. Saçlarınız hem canlı gözüksün hem de hemen uzamasını isterseniz de bir çay bardağının yarısı kadar hint yağını ısın daha sonra saçlarınıza güzelce sürün ve yarım saat bekletin saçlarınızı daha fazla bekletmeden durulayın. Daha sonra saçlarınızı güzelce şampuan ile yıkayın. Saçlarınızın kendine geldiğini fark edeceksiniz. Ayda iki kere bu uygulamayı yapabilirsiniz. saçlarınız için gerekli önemi vermelisiniz bunun içinde evde rahatlıkla bu maskeleri uygulayabilirsiniz.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir ?

Saçlarımız kullanılan kimyasal içerikli ürünlere ( Jöle , saç spreyi gibi. ) dış etkenlere, strese, yaşımıza ve genetiğimize bağlı olarak beyazlar. Eğer saçımız genetiğe bağlı bir beyazlık gösteriyorsa yani bu genetik annemizden babamızdan bizlere geçer, çok erken yaşlarda saçlarımız beyazlayabilir ve yaş ilerledikçe saçlarımızın tamamının beyazlaması söz konusu olabilir. Bir insanın saçlarının beyazlaması genel olarak 30 ila 40 lı yaşların arasında başlar. Saçlarımız, saça rengini veren maddenin azalması ile beyazlamaya başlar. Saçlarımız beyazlamaya başladıktan aylar sonra kendini belli etmeye başlar. Bir iki beyaz saç teli sayısı aylar sonra çok fazla beyaz saç teli sayısına dönüşebilir. Bu süreç beslenmeniz bakımından ilerler. Kanımızdaki şeker düşüklüğü ve ne olduğu belli olmayan bir hastalığınız var ise saçlarınızın beyazlaması olağan bir durumdur. Peki, saç beyazlaması nasıl önlenir ?

Erken yaşlarda başlayan saç beyazlaması kalıcı bir mirastır. Fakat bilinçli, sağlıklı ve yeterli beslenme ile düzenli uyku, düzenli yaşam ve bu sayede sorunsuz çalışan hormonlarımız olduğu sürece saçımızın beyazlaması yavaşlayabilir. Saç beyazlamasını bazı mineraller ve vitaminler geciktirmesinde büyük iş görürler. Bu vitaminlerden B5, B6 vitaminleri ve biotin minerali saçımın beyazlamasını geciktiren ve yavaşlatan faktörlerdir.

Üzüntüden saçlarımız beyazlar mı ? Evet beyazlar. Üzüntü ve ardından gelen stres kortizon hormonu salınımını tetikler ve saç beyazlamasını hızlandırır. Yani çok üzülen ve stres altında hayatına devam eden insanların saçlarının erken yaşlarda beyazlamaması için üzüntüden ve stresten kesinlikle uzak durmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir