Maydanozun Faydaları Nelerdir ? Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır ?

maydanoz

Maydanoz temin edilmesi kolay, her mevsim bulunabilecek bir bitki türüdür. Maydanozun sağlığımız açısından pek çok faydası bulunur. Garnitür olarak ve diğer besinlerle birlikte de tüketilebilen bu bitkiden ayrıca çeşitli kürler de hazırlanabilir. İçinde bulunan kalsiyum, demir, bakır, çinko gibi besinler yönünden yararlı bir bitki olan maydanoz E, A, K ve C vitaminleri içermesi açısından da sağlığımız için önemlidir.

Maydanozun faydaları oldukça fazladır. Her şeyden önce bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi göz ardı edilemez. İdrar yolu enfeksiyonunun giderilmesinde yaraları olduğu bilinmektedir. Metabolizmanın çalışmasını hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Kan şekerini dengeler, hazımsızlık ve şişkinlik giderici özelliği sayesinde sıklıkla tüketilir.

Maydanoz kürleri ise çeşitlidir. Maydanoz çiğ olarak tüketilebileceği gibi hazırlanacak sıcak ya da soğuk kürler yardımıyla da kullanılabilir. 7-8 adet maydanoz ve yarım limonun suyuna bir bardak içme suyu ekleyip blenderdan geçirip hazırlayacağınız kür zayıflamanız konusunda size oldukça fayda sağlayacaktır. Burada önemli olan bir süre bu işlemi devam ettirmek olacaktır. Sabah kahvaltıdan 10-15 dakika önce içeceğiniz bu gıda, metabolizmayı hızlandırdığı gibi içerdiği besin değerleriyle de yarar sağlayacaktır. Sıcak olarak tüketmek istediğimizde ise 7-8 adet maydanozu yaklaşık bir bardak suyla birkaç dakika kaynatarak sonrasında yaklaşık dört dakika kadar dinlendirmeliyiz. Dinlenen içeceğimizin üzerine yarım limon suyu sıkarak ılık bir şekilde de tüketebiliriz. Hazırladığımız bu kürün de metabolizmamızın hızlı çalışmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Yine bu kürü de sabahları açken içmeliyiz ve bu işlemi yaklaşık 15 gün devam ettirmeliyiz. İster sıcak olarak ister blendardan çekilmiş olarak tüketelim her iki durumda da 15 günün sonunda bir hafta kadar maydanoz tüketmeye ara vermeliyiz. Sonrasında tekrar 15 günlük bir kür uygulayabiliriz. Belli bir sürenin sonunda yağ yakımı konusunda fayda sağladığını göreceğiz. Tüm bunların yanında kilo vermek ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak istiyorsak spor yapmayı aynı zamanda da hareketsiz bir yaşamdan uzak durmayı ihmal etmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir