Kötü Uyuduğunuzu Gösteren 6 İşaret !

uyku

Kötü Uykunun Sırları !

Birçok insan zaman zaman uyku ile ilgili sorunlar yaşar. Sorunlar çok fazla çaba harcamadan kendi başlarına gider. Bununla birlikte, tekrarlayan problemlerde, bazı durumlarda yardım almanız gerekebilir iyi hissetmek için yeterli uyku almak önemlidir.

Uykuyu etkileyebilecek birçok faktör vardır. Stres ve yaşam tarzı değişiklikleri birkaç yaygın nedendir, ancak astım ve obezite de rol oynayabilir. Vücudun bir süre normalden daha az uyku uyumanız ile başa çıkabilir, ancak sorun uzun süre devam ederse farklı sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Örneğin, iyi hissetmek için her zaman tam olarak sekiz saat uyumamız gerektiğine dair uyku ile ilgili birkaç efsane vardır. Uyku ihtiyacı bireyseldir ve “8 saatlik kural” kendi uyku ihtiyacınıza uymazsa strese (ve dolayısıyla daha kötü uykuya) yol açabilir.

Yetersiz uyumanın altta yatan nedenini bulmaya çalışmak önemlidir. Birçok durumda, negatif uyku düzeninizi kendiniz kırabilirsiniz, ancak profesyonel yardım da alabilirsiniz.

uyku saatleri

Uykusuzluk belirtileri:

Uykuya dalmakta zorlanma.

Uykuya daldıktan sonra, endişeyle uyanma ve derin uykuya dalmama hissi.

Gece boyunca sürekli uyanma.

Sabah erkenden, genellikle saat dörtte uyanma ve tekrar uykuya dalamama.

Günlük yaşamda sorunlarla karşılaşmaya başlarsınız, örneğin normalde üstesinden gelebileceğiniz görevleri konsantre olmakta ve çözmekte zorlanabileceğinizden dolayı kendinizi yorgun hissedersiniz.

Hareketli olmadığınızda, örneğin TV izlerken, genellikle uykuya dalarsınız.

Daha iyi uyumak için ipuçları

Kendinizi daha iyi uyumak için çok şey yapabilirsiniz. Temel bir kural daha az strese girmeye çalışmaktır. Ayrıca daha az kafeinli içecek içmeyi ve alkol ve uyuşturucudan kaçınmayı deneyebilirsiniz. Egzersiz, tercihen gün ışığında veya yoga farkındalık gibi gevşeme tekniklerine de yardımcı olabilir.

Deneyebileceğiniz diğer şeyler, her gün aynı saatlerde yatmak ve kalkmak ve yatmadan birkaç saat önce elektronik şeylerden uzak kalmak. Yatak odası karanlık, sessiz ve tercihen serin olmalıdır. Yatağınız ve uyku kıyafetleriniz de rol oynayabilir, uyurken rahat olduğunuzdan emin olun.

Uyku problemlerinizi kendiniz çözemediğiniz ve dört haftadan uzun süredir devam eden ve her gece sorun yaşamaya devam ederseniz, bir doktora veya psikologa başvurmak için iyi bir zaman olabilir. Sağlık uzmanınız size uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Genel olarak, farklı preparat tiplerinin uykuyu iyileştirmek için uzun vadeli bir çözüm olmadığı söylenebilir. Bunun yerine, uyku problemlerini düzeltmek için bilişsel davranışçı terapi (KBT) sıklıkla kullanılır. Doktorunuzdan uyku problemlerinde size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir