Kınanın Saça Faydaları, Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? Kıvırcık Saça Nasıl Şekil Verilir ?

Çok uzun yıllardır saçlara yakılan kınanın keşfedilen faydaları her geçen gün artmaktadır. Günümüz kadınları kınayı pek fazla tercih etmemektedir fakat faydalarını öğrendikten sonra fikirleri değişebilir. Peki, kınanın saça faydaları nelermiş, gelin birlikte bakalım.

Kına saç tellerinin kalınlaşmasını sağlayarak daha gür ve canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda saç köklerini güçlendirerek saçların dökülmesini engeller. Saçlardaki yağ dengesini düzenlemeye de yardımcı olan kınayı aşırı yağlı veya aşırı kuru saçlara sahip olanların kullanmaları tavsiye edilmektedir. Kınanın mikropları yok etme özelliği de vardır. Aynı zamanda çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan kepeklenme problemini de ortadan kaldırır.

Kına saçların çabuk kirlenmesini de önler ve saçları bitten temizler. Bunların yanı sıra saçların hava almasını da sağlayan kına doğal boya görevi de görür. Saçlardaki beyazların kimyasal maddeler kullanmadan kapatılmasını sağlayan kına, saçları dış etkilere karşı da korur. Saçları geç uzayan ve koparak dökülen kişilerin kullanması gereken kına, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını ve daha gür çıkmasını sağlar.

Aynı zamanda saçların parlak ve canlı gözükmesine de yardımcı olur. Kınayı saça uygulamak ise biraz zahmetlidir. Kına öncelikle ılık su ile kıvam alana kadar karıştırılmalıdır. Kınanın kıyafetlerinize veya elinize bulaşmaması için yeterli önlemleri almak gerekir. Elinize eldiven giymenizde fayda vardır. Bir fırça yardımıyla kınayı saçınızın her yerine uyguladıktan sonra kınanın etrafa bulaşmaması için bir poşet yardımıyla saçlarınızı sarmanız tavsiye edilir. Yaklaşık 1 saat bekleyip saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ayrıca renk alternatifleri de bulunan kına, yaklaşık 1.5 ay sonra saçtan çıkmaktadır.

Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kısa saçlara şekil vermek için yapılması gereken fön makinesiyle şekil vermektedir. Fakat fön makinesi saçları yıprattığı gibi saçın eski halini kaybetmesine neden olmaktadır. Şimdi gelin hep birlikte kısa saç bakımı nasıl yapılır bakalım. İlk başta kısa saçların bakımının çok kolay olduğu kanısından uzak durulmalıdır. Çünkü kısa saçlar çok hassas saç modelidir.

Kısa saçlara sahip olan kişiler için saçı boyatma işleminden uzak durulmalıdırlar. Çünkü saçlar kısa olduğu için boya direk saç diplerine temas ettiğinden boya kısa saçlar için kötü sonuç verecektir.

Kısa saçlar için gene çok fazla jöle sürme işleminden uzak durulmalıdır. Saça sürülen jöle saçın daha kötü hale gelmesine neden olacaktır. Saçın doğal halinden uzak durulmasına neden olacaktır.

Saça şekil verme işlemi çok önemlidir. Çok kısa olan saçlar saça şekil verme konusunda kötü seçim olacaktır.

Kısa saçlar için havuç maskesi ise, Bir adet yumurta sarısı, üç adet boy havuç, üç su bardağı su, bir kahve kaşığı hakiki zeytinyağı lazım olan malzemelerdir. Bütün malzemeleri bir kabın içine koyunuz. Bütün bu malzemeleri daha sonra hepsini kaynattınız.

Kaynatılan bu malzemelerin üstüne hakiki zeytin yağını dökme işleminden sonra karışımı süzgeçten geçirip bir şişenin içine alınız. Temiz olan saçlarınıza hazırladığınız maskeyi sürünüz. Saç diplerinize gelecek şekilde maskenin iyice saçlarının arasına girmesini sağlayınız. Bütün bu öneriler ile kısa olan saçlar için etkili olan yöntemlerdir. Böylece saçlarınız daha bakımlı ve daha canlı olacaktır.

Kıvırcık Saça Nasıl Şekil Verilir ?

Kıvırcık saçlar kadınların bakımında ve şekillendirmesinde en çok problem yaşadığı saç tiplerindendir. Sık bukleleriyle ve genellikle hacimli oluşuyla şekillendirmede bir türlü istenilen görünüme ulaştırmazlar. Bunu engellemek ve saçları daha düzenli, daha şekilli göstermek için etkili olan yöntemler vardır. Şimdi, kıvırcık saça nasıl şekil verilir hep birlikte bakalım.

Bu saç tipine sahip kadınlarda genellikle iki tarzda şekillendirme isteği bulunur. Saçları düzleştirmek ve dalgaları daha orantılı hale getirmek. Düzleştirme sonucu kabarma, çabuk bozulma, elektriklenme gibi sorunlarla sık sık karşılaşılır. Bunu engellemek için düzleştirme işleminde fön makinesi yerine saç düzleştiricisi kullanın. Böylelikle saçlarınız söner ve daha uzun süre düz kalır.

Ayrıca at kuyruğu, örgü, bale topuzu gibi saç modellerini saçlarınızı düzleştirdikten sonra kullanmalısınız. Aksi halde model dağınık durur ve kendini göstermez. Bukleleri daha bakımlı ve eşit dağılımlı göstermek için ilk yapmanız gereken nemlendirici saç serumu kullanmak. Bu saçlarınızın yıpranmışlıklarını onarır ve besler. Aynı zamanda saçlarınızı daha canlı ve parlak bir görünüme ulaştırır.

Eğer sağlık probleminiz yoksa duştan sonra saçlarınızı kurutma makinesi ile kurulamayın. Saçınızın kendi kendine kuruması nem dengesini sağlar ve saçlar için daha besleyicidir. Hacimli kıvırcık saçlarınız kurutma makinesiyle elektriklenir ve bukleler dağınık, oransız görünür.

Jöle ve köpük şekillendirmede ikinci önemli unsurunuz olmalı. Serumunuzu saçınıza uyguladıktan sonra uçlardan köklere doğru tercihen jöle veya saç köpüğünü yumuşak hareketlerle buklelerinizi belirginleştirecek şekilde uygulayın. Kurumasını bekledikten sonra saçlarınızı bu şekilde kullanabilirsiniz. Bigudi ile gece yatmadan saçınızı en az on eşit parçaya ayırın ve sarın. Saçlarınızın nemli olması daha etkili bir sonuca ulaşmanızı sağlar.

Koparak Dökülen Saçlar İçin Bakım

Saç dökülmelerinin sebebi çoğunlukla genetiktir ancak ileri yaşlarda boya ve şekillendirme gibi işlemler saçın yıpranmasına ve dökülmelerin artmasına sebep olabilir. Ancak yine de saç dökülmesi kader değildir yani önüne geçmek için uygulanabilecek çeşitli yöntemler mevcuttur. Peki, koparak dökülen saçlar için bakım nasıl olmalıdır?

Saç dökülmesine bir son verip saçların sağlıklı görüntüsüne tekrar kavuşabilmesi için öncelikle doğal ürünler kullanılabilir. Bunun için doğal yağlar ve bitkiler elverişli alternatiflerdir. Mesela saç dökülmelerinin bir nedeni saç diplerinde biriken deri kalıntılarıdır ve bu kalıntılardan kurtulabilmek için de saç diplerine fındık yağı ile masaj yapmak gerekir.

Koparak dökülmelerin nedeni ise saç derisinin havasız kalmasıdır. Bunun için özellikle yıkandıktan sonra ıslak saçları havlunun arasına sarmamak gerekir. Bu uygulama saç derisinin nefes almasını engelleyeceğinden koparak dökülmelerde artış olmasına sebep olur. Yine bunun gibi şapka ve bandana kullanımını çok sıklaştırmamak da önemli bir önlemdir.

Koparak dökülmelerin bir diğer nedeni de strestir. Pek çok rahatsızlığın kaynağı olan stres elbette saçlarda da kötü etkiye yol açar. Aşırı stresli dönemlerde saç dökülmelerinde de artışlar olduğu görülür. Hatta bazı durumlarda saç derisi de açılmalar bile başlar.

Bu yüzden eğer hayat akışı stresten uzak kalmak için çok elverişli değilse, oluşan stresi atmak için rahatlatıcı hobiler bulmak yardımcı olabilecek bir seçenektir. Düzenli yürüyüş ve egzersizler, dinlenme ve kişisel gelişime ayrılabilecek zaman dilimi stres seviyesini azaltabilecek alternatifler arasındadır. Bütün bunlar dışında saçlardaki hızlı dökülme bir sağlık sorununa da işaret ediyor olabilir. Tiroid sorunu bu rahatsızlıklardan biridir. Bu yüzden doğru teşhis için böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka doktora görünmek gerekir.

Kuru Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bayanların kişisel bakımında en fazla özen gösterdikleri yerlerden birisi olan saçlar, tarz oluşturmak ve hanımların kendilerini daha iyi ifade etmelerinde önemli bir aksesuar niteliği taşırken bir yandan da görüntüsü ile kişisel bakıma ne denli önem verildiğinin ilk göstergesi özelliğini taşımaktadır. Ancak bayanlar için saç bakımı çok da kolay değildir. Uzunluk ve kısalığına göre bakımın avantaj ve dezavantajları olabilirken saç yapısına göre de saç bakımında farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Bu nedenledir ki, her bayan sahip olduğu saçın sahibinden beklentisini anlamalı ve ona göre gereken özveriyi göstermelidir. Saç yapısı kimi zaman yağlı kimi zamansa kuru olarak nüksedebilmektedir. Yağlı saçlar nem ve keratin ihtiyacını çok kısa sürede karşılıyor olsa da kuru saçlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil maalesef. Bu nedenle saç yapısı kuru olan hanımların saçlarına daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Peki, kuru saç bakımı nasıl yapılır ? Gelin şimdi birlikte bakalım.

Kuru saçlara bakım uygulanırken her kozmetik ürününden mükemmel sonuç beklemek oldukça zordur. Ancak bitkisel ürünler ile kuru saçlarınızın istediği nemi ve parlaklığı kısa sürede elde edebilirsiniz.

1-Muz ve zeytinyağı ile kuru saç bakımı

Orta büyüklükte bir adet muzu bir kâse içerisinde ezerek üzerine 4 damla kadar zeytinyağı ilave edip kıvam alana dek karıştırın ve saç diplerinden uçlarına değin yedirin. Yaklaşık yarım saat boyunca saçlarınızda beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Saçınızın uzunluğuna göre malzeme miktarını arttırarak ya da azaltarak uygulama yapabilirsiniz.

2-Zeytinyağı, bal ve yumurta ile kuru saçlara bakım

Bir kâse içerisine 1 adet yumurta kırıp üzerine 4 damla zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bal ilave edin. Karışımı saçlarınızda 20 dakika bekletip ılık su ile yıkayın. Haftada bir uygulayacağınız bu karışım kısa sürede saçlarınıza nemlilik, parlaklık ve canlılık kazandıracaktır. Saçlarınızı kuru iken taramamaya özen gösterin.

Kuru Saç Derisi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kuru saç derisine sahip iseniz mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Çünkü; daha ilerleyen zamanlarda egzamaya dönüşebilir. Saç deriniz pul pul olarak dökülebilir. Bunun için şampuanınızı ayda bir değiştirin. Çok sık kullanılan şampuan saçları kurutacaktır. Peki, kuru saç derisi bakımı nasıl yapılır ?

Haftada bir ya da iki kez saçınıza maske uygulayın. Bu maske avokado, biraz su ve birazda yoğurt kaymağından oluşabilir. Avokado’yu yumuşaması için birkaç gün bekletin. Ardından içini oyarak macun kıvamına getirin. Kaymak ve su ile karıştırın. Saç derinize ve saç uçlarınıza uygulayın. Yarım saat bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Çok fazla saçlarınızı güneş ısısına tâbi tutmayın. Bu yöntem saçlarınızın daha çok kurumasına neden olacaktır. Banyo esnasında mutlaka krem kullanın.

Haftada bir kez yağ bakımı uygulayın. Saçlarınızın hem uzamasına hem de nemlenmesine neden olucaktır. Hint yağı, tatlı badem yağı ve E vitamini kapsüllerinden oluşan saç yağı oluşturabilirsiniz kendinize. Başka bir yöntem hindistancevizi yağıdır. Hindistancevizi yağını saç diplerinize uygulayın. Fakat çok fazla sürmeyin. Ardından masaj yapın. Ve bekletin. Yıkamadan önce şampuanladıktan sonra saçlarınızı yıkayın.

Yoksa direk su ile saçlarınızı yıkarsanız çıkmayabilir. Bir başka nemlendirici özelliği olan ürün ise zeytinyağıdır. Zeytinyağı , saçlarınıza nem verir aynı zamanda da saçlarınızın yumuşamasına neden olur. Saçlarınıza kimyasal ürünler çok fazla kullanmayın. Çünkü; bu ürünler saçlarınızın daha fazla kurumasına neden olacaktır.

Kuru Saçlar İçin Bakım Maskesi Tarifi

Kuru saçlar, mat ve cansız görüntü oluşturmakla birlikte kırılma ve kopma gibi olumsuz durumlara da neden olmaktadır. Kuru saçları nemlendirip sağlıklı hale getirmek için pahalı kozmetik ürünler tercih etmek yerine evde kullandığınız basit malzemelerden saç bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz. Eğer sizde kuru saçlar için bakım maskesi tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Zeytinyağı Maskesi : Bir cezveye bir kahve fincanı  zeytinyağı koyup hafif düzeyde ısıtın. Daha sonra zeytinyağını bir kaba alıp üzerine yarım limon suyu, 2 yemek kaşığı bal, 1 adet yumurta sarısı ekleyip iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi, saç diplerine ve saç tellerine iyice yedirecek şekilde sürün ve ardından streç film yardımıyla saçlarınızı sarın. Maskeyi saçınızda yarım saat bekletin ve süre sonunda saçlarınızı ilk önce soğuk su ile yıkayın. Daha sonra şampuan veya kükürtlü sabun ile saçlarınızı yıkayın.

Mayonez Maskesi : Kuru saçlar için ideal bir nemlendirici olan mayonez maskesi için bir kapta yarım avakadoyu ezip üzerine yarım bardak mayonez ilave edin ve karışım krem halini alana kadar iyice karıştırın. Krem kıvamı alan karışımı saçlarınızın kökten uca her tarafına iyice yedirin ve maskeyi saçınızda 20 dakika bekletin. Sonrasında şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Çilek Maskesi : 250 gr çileği iyice ezip üzerine 2 çorba kaşığı zeytinyağı ,1 yumurta sarısı ilave edin ve iyice karıştırıp saçınıza sürün. Saçınızda 20 dakika bekletmiş olduğunuz maskeyi ilk önce soğuk su yardımıyla saçınızdan arındırın, ardından normal şampuanla yıkayın.

Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç, bayanlar için çok önemlidir. Evet sizde eğer saçlarınızdan şikayet ediyorsanız. Sürekli kuru ve taranmıyor halde saçlara sahipseniz. Hep hayalinizde dolgun canlı ve parlak saçlar varsa, bunu sadece hayal etmeden gerçekleştirebiliriz. Şimdi sizlere kuru saçlar için bakım önerileri vereceğiz. Hadi hep birlikte bakalım.

Öncelikle saçlarınızı her gün yıkamamaya özen gösterin kışın ve yazın en ideali haftada 3 kere banyo yapmaktan gelir. Eğer her gün saçlarımızı yıkarsak saçlarımız kendi özündeki yağı kaybeder ve kurur. Yani saç dengemizi bozarız. Buda saçlarımıza kötü yönde etki eden faktörler arasındadır. Saçlarımızı canlı ve parlak gösteren bir çok ürün bulunmaktadır bunun yerine haftada 1 defa yapmak şartıyla saçlarımızı dipten uca boya yapar gibi hakiki zeytinyağına bulandırmalıyız. Bu işlemi yaklaşık 3 saat bekletmeliyiz. Bu saç bakımı diplerde oluşan yağın düzene girmesine ve kepeği kabuklanmayı ortadan kaldırmaya yarıyor.

Saç uçlarınızın kırıklığından da şikayetçi iseniz 3 yemek kaşıgı balı ce yarım limonu sıkıp karıştırarak uçlara uygulamakta hem rengini açar hem de canlılık verir. Kırıkların azalmasına da yardımcı olur.

Ayrıca hiç bir zaman güneş ışınlarına veya rüzgara uzun süre çıkmamalıyız buda saçlarımızın kurumasına elektriklenmesine nem oranını kaybetmesini sağlıyor. Bu koda ısı duyarlı kullandığımız aletlerde yer alıyor. Örneğin maşa, düzleştirici, fön bunlarda saçların dengesini bozuyor, bu yüzden bunları kullanmadan önce mutlaka saç koruyucu kullanmalıyız ki saçlar daha az oranda yıpranmış olsun. Saçlarınızın kolayca taranmadığında şikayetçi iseniz kullandığınız şampuanınız ikisi bir arada hem bakım kremi hem de şampuan karışımı olmalı. Oda olmuyorsa banyo sonrası kolay tarama spreyleri de kullanmakta fayda var. Evet hanımlar ufak önerilerle sizde saçlarınızı koruyun. Kuru saçlar yerine canlı ve parlak saçlara sizde sahip olun.

Kuru Saçlar İçin Bakım

Güzel saçlara sahip olmayı hangi kız, hangi erkek istemez ki? Gür aynı zamanda parlak, ışıl ışıl saçlar hepimizin en büyük isteklerinden biridir elbette. Saç keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Saçın dayanıklı, güçlü bir yapısı vardır. Keratin proteini dışında oksijen, kükürt, azot gibi bileşenler de saçı oluşturan minerallerdendir. Her insanın saç tipi farklıdır. Buproteinlerimizdeki farklılıklardan kaynaklıdır. Bazı insanların saçı yağlı, bazı insanların kuru, bazılarının saçı ince telli, bazılarının ise kalın tellidir. Her saç tipinin bakımı farklıdır.

Kuru saçlar için bakım yöntemleri bulunmaktadır. Mutfağımızda kolayca hazırlayacağımız maskeler saçlarımızı oldukça sağlıklı kılar. Hem maliyeti düşük olur hem de doğal bir bakım olur.

Kuru saçların öncelikle nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bunun içinde yumurta akını kullanabilirsiniz. Bir veya iki yumurtayı kırıp çırptıktan sonra saçınızın kökleri de dahil olmak üzere her yerine iyice sürün. Bir yarım saat yumurtayı saçınızda beklettikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayıp durulayın. Kesinlikle sıcak su kullanmayın. Yoksa işin içinden çıkamazsınız.

Yumurta kafanızda pişer Allah korusun. Yumurta akı saçınızı nemlendirip , canlandırır ve aynı zamanda besler. Bir diğer bakım ürünümüz ise elma sirkesidir. Elma sirkesini her banyo yaptığınızda durulama suyunuzun içine birkaç damla koyarsanız saçınız banyodan sonra yumuşacık ve parlak olacaktır. Bunun dışında kuru saçlarınız için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Zeytinyağını kısık ateşte bir kaç dakika ısıtıp saç diplerinize banyo yapmadan önce sürüp yarım saat bekletin. Daha sonra ılık su ve şampuanla saçınızı yıkayın.

Böylece saçlarınızın kuruluğunu gidermiş olursunuz. Daha canlı, nemli ve aynı zamanda daha parlak saçlara sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir