Hayata Tutunmak / Alexis Viera

Bazı anlar vardır senin elinde olmasa da en çok senin hayatını değiştirir. Dünyada, suç ve cinayet oranı en yüksek olan Latin Amerika’da, 25 Ağustos 2015 günü Kolombiya’nın Cali şehrinde bir insanın hayatı bir anda değişti.

1986 yılında Uruguay’da doğmuştu. Latin Amerika da ki her çocuk gibi aklında tek bir  şey vardı; Futbolcu olmak.. Ancak onun yetenekleri çok kısıtlıydı. Çocukken evlerinin hemen yakınında olan futbol sahasında oynamak onun için müthiş bir duyguydu, bunun yanına yağmurlu yaz günleri eklendiğinde işin içine giren çamur, belki de onların en büyük zevkiydi.

Şansını her mevkide deniyor ancak bir türlü başarılı olamıyordu. Kalecinin gelmediği bir gün kaleye geçiyor ve bir daha o kaleyi bırakmıyordu. İlk olarak Cifimu takımı ile oynamaya başlayan Alexis, 1994 yılında girdiği Racing seçmeleri başarısızlık ile sonuçlansa da ertesi yıl hedefine ulaşarak,1995 yılında Racing takımının oyuncusu oluyordu.

5 Mayıs 1995 te henüz 15 yaşındayken A takımı ile çıktığı ilk maçta sahanın yıldızı olmayı başararak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

2003’te River’a transfer olan Alexis, gösterdiği performans ile takımının birinci lige çıkmasında önemli bir pay sahibi olmuş ve kalesinde sadece 5 gol görmüştü.

2005 yılında eski hocası Lasarte onu Suarez’li Nacional’e transfer ettiğinde, buraya yedek bir kaleci olarak geldiğini biliyordu. Nacional’de her maç yedek kalmasına rağmen, sıkı çalışıyor ve kendisine sıra geleceği günü bekliyordu.  Güney Amerika kupasında, kendi sahalarında Boca’ya karşı 2-1 kazandıkları maçın rövanşında, kaleci dâhil takımda 7 oyuncunun hastalanması nedeni ile şans buldu.  Nacional deplasman da öne geçecek golü bulsa da maç 2-1 bitiyor ve maç penaltılara gidiyordu.. Penaltı atışlarında sahne yine Alexis’in oldu, Gogo’nun penaltı atışında köşeyi tahmin ederek penaltı atışını kurtarmayı başardı, takım arkadaşı Mama Arsimendi’nin son penaltı atışını gole çevirmesi ile Nacional bir üst tura yükseliyor, Alexis yine maçın yıldızı olarak adından söz ettirmeyi başarıyordu.

Nacional’den sonra ki durağı America de Cali’ye transfer oldu. Başarılı performansı ve karakteri ile kısa sürede kendini sevdirerek, Kolombiya ve America de Cali için önemli bir oyuncu haline geldi. Bunun sebebi ise; 2010 yılında Şili’nin Nublense takımına transfer olan Alexis, iki sene sonra eski takımı America de Cali’ye geri dönmek istiyordu. Nublense takımı ile her şey yolundayken, bir alt lige düşen America de Cali’nin yolunu tutmak gerçekten çılgınca bir karar olsa gerek. Tek amacı takımını tekrar üst lige çıkmasını sağlamaktı, ancak bunu başaramadı.

Alexis her zaman bir futbol akademisi açmak istiyordu. 25 Ağustos günü eşi ile birlikte alışverişlerini yaptılar ve hayalindeki akademi için bankadan parasını çekmişti. Evlerinin önüne gelene kadar her şey normaldi. Daha sonrasında, onları takip eden 2 hırsız, parayı çalmak için Alexis’i vurdu. Yakınlarında olan komşuları Alexis’i hemen hastaneye yetiştirmeye çalıştılar, durumu çok ciddiydi. Uzun süren tedaviler onu çok yıpratmıştı, acısı her geçen gün artıyor ve dayanamıyordu. Doktorlar ona artık yürüyemezsin deseler de hiç pes etmedi, yürümek için hep mücadele etti.

Verdiği mücadelenin sonunda o yine galip ayrılan taraf olacaktı. Basına karşı yürüyerek röportaj verdi ve taraftarını yeşil sahada selamladı.

Alexis istediği futbol akademisini açmayı başararak, çocukluğunda olduğu gibi hayallerinden hiç vazgeçmedi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Hayata Tutunmak / Alexis Viera