Filipinli Bakıcıların Çocukların Dil Gelişimi Üzerine Etkileri

Filipinli bakıcılar son 3 yılda ençok tercih edilen bakıcılar arasında zirvede yer alıyor.  İnternet aramalarında gözüken sonuçlara baktığımızda “İstanbul’da Filipinli bakıcı arıyorum”  diyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bunun nedenini araştırmaya başladığımızda altında aslında çok haklı bir neden yatmaktadır. Filipinli bakıcılar, kendi ülkeleri olan Filipinler’de iki anadile sahiptir. Bunlardan bir tanesi filipincedir diğeri de İngilizcedir. Dünyada 1.8 milyar insanın konuştuğu ve global bir dil olan İngilizce dilinin Filipinlerde resmi dil yerine anadil olarak kullanılması Filipinli bakıcıları, çocuklu ailelerin gözdesi durumuna getirdi.

Türkiye’de yıllardır yabancı bakıcılar önemli bir tercih sebebiydi. Çalışan insanlar çocuklarını hem disipline edebilecek hem de dil gelişimlerini sağlayabilmek için yabancı dili olan bakıcıları tercih ediyordu. Son zamanlarda özellikle Filipinli bakıcı araştırılması ve istenmesinin nedeni de anadili İngilizce olması sebebiyle düzgün aksana ve telaffuza sahip olmalarıdır. Filipinli bakıcı İstanbul’da en çok tercih edilen bakıcıdır. Bunun nedeni istanbul’un çok kalabalık bir şehir olması, çok fazla yabancı çalışanın olmasıdır.

Filipinli bakıcıların İngilizce kabiliyeti nasıldır?

Aileler çocuklarının iyi bir eğitime sahip olmasını küçük yaştan itibaren sağlamak ister. Bu eğitimin temel maddelerinden biri yabancı dil bilgisinin kazandırılması oluyor. Bakıcıyla çalışan ailelerin beklentileri sorulduğunda bakıcılardan ençok istenen şeyin yabancı dil bilgisi öğretmesi oluyor. Filipinli bakıcıların native İngilizcesi sayesinde çocuklar çok küçük yaştan itibaren İngilizce konuşma pratiğini kazanmış oluyor. Çocuklarla oyun sırasında, ödevleri sırasında, evde yaptıkları her türlü etkileşimde İngilizce diyalog geliştiren Filipinli bakıcı, temel İngilizce eğitimi konusunda çocuklara büyük yarar sağlıyor.

Dikkate değer bir konu da genellikle Türkiye’ye gelen Filipinli bakıcıların yaş ortalaması 25 ile 45 arasında değişiyor. Eğitim seviyelerine bakıldığında kendi ülkelerinde lisans eğitimlerini tamamlamış hatta 25 ve 30 yaş arasındaki bakıcılara bakıldığında Türkiye’de yüksek lisans sahibi oldukları saptanmıştır. Çocuk bakmak herkesin yapabileceği bir durum değildir. Pedagojik yaklaşımı olan, çocuk sağlığı ve gelişimi hakkında bilgisi, eğitimi, sertifikası olan kişilerin yapması gereken bir eğitmenliktir. Dolayısıyla kim olursa olsun, en değerli varlık olan çocukların gelişimi için en doğru adımı atacak bakıcılarla çalışmak esastır.

Filipinli bakıcılarla çalışma fırsatı bulmuş ailelerle yapılan görüşmeler de memnuniyet %88 oranlarında olmuştur. Görüşmelerde belirlenen maddelere göre Filipinli bakıcılar; İngilizce dil yeterliliği ve aksanı çok iyi, eğitim seviyeleri yüksek, küçük yaştaki çocukların gelişim ve sağlığı hakkında temel bilgiye sahip, genellikle sertifika sahibi, çocuk bakıcılığında uzmanlaşmış uzun süreli deneyime sahip, çocuklarla rahat iletişim kurabilen kişiler olarak beğenilmiştir.

Filipinli bakıcı fiyatları ne kadar?

Filipinli bakıcı İstanbul’da çok fazla çalışılmak istenen ve talep edilen bakıcılardandır. İstanbul’daki aileler hızlı ve yoğun iş temposu dolayısıyla daha çok kalmalı bir bakıcıyı tercih ediyor. Filipinli bakıcılarda genellikle kalmalı bir işte çalışmaya sıcak bakıyor. Kendi ülkelerinin uzak olması dolayısıyla çok sık seyahate çıkmamalarına ve uzun süreli bulundukları yerde konaklamalarını sağlıyor. Dolayısıyla iki taraf içinde olumlu bir durum yaşatıyor. Bu durum beraberinde ençok merak edilen konuyu akla getiriyor. Filipinli bakıcı fiyatları çok geniş bir ücret limitlerine sahiptir. Döviz kuru üzerinden anlaşma sağlayan Filipinli bakıcılar, ortalama 1000$ ile 4000$ dolar arasında maaşla çalışmaktadır.

Filipinli bakıcı ücretlerinin diğer bakıcılara oranla daha yüksek olması yukarıda belirtilen memnuniyet oranını aşağıya çeken detaydır. Ancak pandemi zamanı ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda kurda yaşanan artışlar, maaşları bu seviyelere getirmiştir. Türkiye’de orta üst ve yüksek gelirli ailelerin tercihinde en üst sırasında olan Filipinli bakıcılarla karşılıklı olarak iş beklentilerinizi paylaşabilir buna göre maaşı daha aşağıda tutabilirsiniz. Maaşta en önemli kriterden biri konaklamalı bir çalışma sistemidir. Çünkü aileler sürekli kalmalı bir bakıcıyla çalıştıklarında ev işlerinde de yardımcı olmasını bakıcıdan beklemekte ve talep etmektedir. Kalmalı olduğunda evin bireylerinden biri olacak bakıcılar her gün çalışabileceği gibi genellikle 6 gün çalışma Pazar günü tatil olacak şekilde işi kabul etmektedir. Şunu da belirtmekte fayda var; çocuğunuzla ne kadar fazla iletişim kurarsa o kadar dil gelişme fırsatı olacaktır. O yüzden Filipinli bakıcıların kalmalı çalışmasına aileler daha çok sıcak bakmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Filipinli Bakıcıların Çocukların Dil Gelişimi Üzerine Etkileri

gtag('config', 'UA-191987269-1');