Endüstriyel Tavukların (Ataks, Tinted, Lohman Brown) Verimlerinin İncelenmesi

Dünya nüfusunun aşırı artması besin kaynaklarının hızlı tüketilmesi anlamına geliyor. Arz talep dengesinde yaşanan yüksek artış, tarım ve hayvancılık alanında çok büyük yenilikleri ve yatırımları beraberinde getirdi. Bu yenilik ve değişikliklerden bir özellik, birim alandan alınan verimin daha yüksek olması şartıdır. Aşırı nüfus artışında talebi karşılamak için artık bu durum erişebilirlikten çıkmış bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu sebeple en eski yumurta elde etme yöntemi olan gezen ve salma tavukçuluk yerini endüstriyel tavukçuluk sistemine bırakmıştır. Endüstriyel tavukçulukta, tavuklar kafeslerde özel yemlerle maksimum verime ulaştırılır ve yumurtaları günlük şekilde paketlenip marketlere ulaştırılması amaçlanır. Gezen tavuk sisteminde ve salma tavukçuluk yöntemlerinde ise tavuk geleneksel yöntemlerle beslenir ve yumurtanın en doğal halini bizlere sunar. Gezen tavukçulukta yapılması gereken hayvanların sağlığı ve konforunu düşünerek onların rahat gezmesini sağlayacak açık ve kapalı birer alan yaratmaktır. Tavuklar bu alanlarda beslenmesini yapacak; ot, solucan ve küçük böceklerle doyuma ulaşarak gezen tavuk yumurtasını folluklara bırakacaktır.

 

En iyi yumurta verimi alınan tavuk cinsleri hangileri?

Tavukçuluk yaparken hayvanlarda verim almak istiyorsak her koşulu onlara sağlamak gerekiyor. Ayrıca bazı tavuk türleri de diğer türlere göre daha verimlidir. Yumurta üretmede çok daha hızlı sonuçlar verir. En verimli tavuk ırklarından olan Lohman Brown, salma ve ticari tavukçulukta birinci sırada bulunan tavuk cinsleri arasında Lohman Brown yumurta tavuğu yer alır. Alman kökenli bir tavuk ırkıdır. Lohman türü tavuklar özellikle maksimum yumurta verimliliği üzerine White Rock ve Rhode Island Red cinsi tavukların melezleridir. Yumurta rengi kahverengidir. Bu yüzden kahverengi yumurtacılar arasında en çok tercih edilenidir.18-19. Haftada kılavuz yumurta atmaya başlar. 1 yılda ortalama 300-330 arası yumurta üretimi yapabilir. Günlük 105-115 gram arasında yem tüketirler. Yumurta verimi açısından oldukça yüksek düzeyde olan Lohman Brown yumurta tavuğu en sık  tercih edilen bir ırktır. Ortalama 3 yıllık yumurtlama ömürleri vardır. Bu süre dikkate alınacak olursa gerçekten iyi bir verime sahiptir. Ayrıca organik beslenen bu tavuklar yumurta verimleri düştüğünde organik tavuk eti pazarında da kendilerine yer bulmaktadır.

Ataks (Atak-S) yerli, melez bir yumurta tavuğudur. Günümüzde ataks tavukların yumurtaları en çok tercih edilen yumurtalardandır. 20. Haftada yumurta vermeye başlar.  Doğal olarak beslendiğinde yılda ortalama 315 adet yumurta üretirler. Tükettikleri günlük yem miktarı Lohman türüne göre biraz daha fazladır. 115-120 g günlük yem tüketimine ulaşabilirler. Ortalama vücut ağırlıkları Lohman türündeki gibi 1,5 ila 2,5 kilogram arasında değişir. Ortalama verim ömürleri 3 yıl kadardır.

Tinted, ülkemizde 2018 yılından itibaren üretimi yapılmaya başlanmıştır. Tinted tavuklar için en belirleyici özellik yumurta kabuk renginin açık krem olmasıdır. Bununla birlikte günlük tükettikleri yem miktarı göz önüne alındığında diğer ırklara nazaran 10-20 gram daha az yem tüketmektedir. Salma tavukçuluğa uygunluğu konusunda epey tartışmalara yol açmış olmasına karşın kümes şartlarında verimlilik açısından olumlu olduğu gözlenmiştir. Yumurta verimi düştükten sonra tavuğun çok fazla kilo almaması ve et tutmaması olumsuz yönlerinden biridir.

Verimli tavukları salma tavukçukla kullanma nasıl olur?

En verimli tavuklara da sahip olsanız iyi bir tesisiniz yoksa maalesef beklentilerinizin çok altında kalacaksınız. Tavuk çiftliklerinde olmazsa olmaz standartları yakalamanız bu verimlerin artmasında doğrudan etkili olacaktır.

Her tavuk çiftliğinde iyi bir havalandırma sistemi olmalıdır. Yumurta kaybını önlemek için tavuk sayısı kadar folluk bulundurulmalıdır. Yemlik ve suluklarında verimlilikte önemli bir payı vardır. Zeminin ve kümesin izolasyonlu olması ile birlikte ortalama 20 santigrat derecede tutulması sağlıklı tavukların olması demektir. Geceleri 15-20 gün kadar ışık yakılması gerekir. Bunun sebebi karanlıkta tavukların birbirlerine yaklaşıp telef olmamalarıdır.

Sonuç olarak iyi bir tavuk çiftliğine sahip olursanız birim alanda maksimum verimi elde edersiniz. Tavukçuluk yapmak isteyenler, arazilerine kümes kurmak isteyenlerin en çok araştırdığı konulardan biri de prefabrik kümestir. En pratik şekilde ve standartlara uygun bir şekilde kurulum sonrasında tavuklarınızı yetiştirebilir ve yumurta üretimi yapabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Endüstriyel Tavukların (Ataks, Tinted, Lohman Brown) Verimlerinin İncelenmesi

gtag('config', 'UA-191987269-1');