Dekorasyonda Pastel Renk Kullanımı, Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Yapılır ?

Dekorasyon, üstüne düşüldüğünde aslında çok zevkli bir konudur. Özellikle kadınlar bu konuyu çok severler. Evlerine yeni bir şeyler almak, onları güzelce kombinlemek isterler. Dekorasyonda dikkat etmeniz gereken birçok unsur vardır. Öncelikle evinizin ya da metrekarenizin büyüklüğü önemlidir. Alacağınız eşyaların evi kapatmaması gereklidir. Bu yüzden mümkün olduğunca kendinize ferah alan yaratmaya çalışmalısınız. Bunun dışında kullanacağınız renkler de çok önemlidir. Tamamen kişisel zevklerinizi yansıtarak, ferah ve kullanışlı alanlar yaratabilirsiniz. Son yılların trendlerine bakacak olursak pastel renk kullanımın arttığını görebiliriz. Şimdi gelin hep birlikte dekorasyonda pastel renk kullanımı nasıl olmalı onu inceleyelim.

Pastel renkler yumuşak ve sade olduğundan, pek çok alanda sıklıkla tercih edilir. Pastel renkleri kullandığınız her mekan, sakin ve huzurlu olacaktır. Bu yüzden bu renkler özellikle bahçe dekorasyonlarında çokça kullanılır. Pastel tonlar, yatak odalarında da kullanılabilir. Siz farkında olmasanız bile gün içinde çok yorulursunuz ve dingin hissetmeye ihtiyaç duyarsınız.

Evinizi veya odalarınızı pastel tonlarıyla dekore ederseniz, bu huzur siz farkında olmasanız bile size yansır. Buralarda oturup bir kahve içmek veya ayaklarınızı uzatarak dinlenmek, gününüzün tüm yorgunluğunu alacaktır. Pastel renkler sayesinde dekore ettiğiniz alan daha geniş gözükür. Bu da ferahlık ve sakinlik hissini arttırır. Özellikle çalışma odanız varsa kesinlikle pastel renklerle dekore etmenizi öneriyoruz. Mavi, yeşil, beyazın en güzel tonlarıyla odanız çok daha aydınlık ve ferah olacaktır. Bu sayede siz de çalışmaktan zevk alacak, odanızda oturmaktan mutluluk duyacaksınız. Pastel renkte tablolar, halılar satın alarak da evinizin dekorunu tamamlayabilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Yapılır ?

Dekorasyonda renk uyumu denince bir kaç farklı metot akla gelir. Renkleri kesinlikle gelişigüzel sıralama yapmamalısınız. Her renk tonu büyük bir titizlikle seçilip kullanılmalıdır ki dekorasyon mükemmel olsun. Evinizin her köşesinde bu kural geçerlidir. Şimdi gelin hep birlikte dekorasyonda renk uyumu nasıl yapılır ona bakalım.

Birbirine yakın tonları kullanmak, kontrast yani zıt tonları kullanmak, geçiş tonları ile dekorasyon yapmak. Birbirine yakın tonları kullanırken, örneğin toprak renklerini seçebilirsiniz. Bunları haki, kahve rengi, hardal sarısı, kil rengi, ağaç yeşili, toprak yeşili gibi sıralayalım. Hangi renkleri istediğinize göre siz bu örnekleri değiştirip çeşitlendirebilirsiniz. Ardından, bu renkleri mekana yerleştireceğiniz eşyalara göre paylaştırabilirsiniz. Örneğin kahve rengi bir koltuk takımının yanına hardal sarısı bir halı, bunun ardına da bej perdeler ekleyebilirsiniz. Renk seçerken ikinci alternatif ise kontrast yani zıt renkleri kullanmak. Bu renkler, mavi ile turuncu, sarı ile mor ve yeşil ile kırmızıdır. Bir de elbette herkesin severek kullandığı siyah ve beyaz bulunmaktadır.

Zıt renkleri bir arada kullanmak her iki rengin de kendini daha çok ortaya çıkarmasını sağlar. Ancak yalnızca bu iki rengi seçerseniz mekan dekorasyonunuz fazla sert bir hal alabilir. Bu nedenle, seçtiğiniz iki birbirine zıt tonun yanına ara ve geçiş renkleri de eklemeli ve daha yumuşak geçişler yapmalısınız.

Ana renkler, mavi, sarı ve kırmızıdır. Ara renkler ise turuncu, yeşil ve mordur. Bu renkler, ana renkleri destekleyen ve göze daha samimi ve yumuşak gelmesini sağlayan tonlardır. Ancak zıt tonlar da ara ve ana renk olabilir. Burada dikkatli hareket etmek gerekir. Her şeyden önce ürünleri almadan evvel renklerini güneş ışığında ve çıplak gözle görerek karar vermeniz tavsiye edilir.

Dekoratif Ayna Modelleri

Bir insanın görünüşünün nasıl olduğunu görmesi kadar doğal hakkı olan bir şey yoktur. Yüzümüze, saçımıza, kıyafetimize, görünüşümüze bakmak, üstümüzü başımızı düzeltmek için aynalara her daim ihtiyacımız vardır. Ev eşyalarımızın içinde olmazsa olmazlardan biri olan aynalar son yıllar da çok zevkli tasarımlar ile karşımızda. Bize de bu zevkli tasarımlar içinden modern ve tarzımıza uygun olanları seçmek.

Farklı tasarımlar ile karşımıza çıkan ayna modelleri içerisinde doğu seçimi yapmak en önemli iş tabi. Ayna kullanımı artık banyo da, yatak odasında olmaktan çıktı. Mutfak, salon, yatak odası, banyo, antre artık evin her alanında birbirinden güzel aynalar bulmak zor değil. İnternetten modeller baktığımızda zor bir karar aşamasında olduğumuz kaçınılmaz.

Yeni evleneneler için ev dekorasyonlarının başında dekoratif ayna modelleri mevcut. Birbirinden güzel birbirinden şık aynalar içinde uzunca bir süre düşünmeniz gerekebilir karar vermek için. Çiftelere özel yapılan dekoratif ayna modellerinde hem duvarlarınız boş kalmıyor, hoş bir görüntüye sahip oluyor, hem de ayna ihtiyacınızı gidermiş oluyorsunuz.

Aynaların etrafında var olan küçük dekorlar yeni çıkan ayna modellerine oldukça farklı bir hava katıyor. Son yıllarda tasarlanan dekoratif ayna modelleri ile evlerinizde oluşturduğunuz konsepti çok daha hareketli, görsel bir hale getirebilirsiniz. Seçtiğiniz bu aynalar ile odanızın havasının ne kadar çok değiştiğiniz siz kendiniz göreceksiniz. Evin belirli köşelerinde kullanılan dekoratif ayna modelleri her geçen gün popülerliğini koruyor, özellikle yeni tasarlanan düzenlenen evlerde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Dekoratif Duvar Saati Modelleri

Ev dekorasyonunda büyük mobilyaların, beyaz eşyaların yanı sıra, kullanılan küçük eşyaların, tabloların yada duvar saatlerinin önemi daha çoktur. Küçük biblolar, dekoratif taşlar, çerçeveler, mumlar yada saatler. Tüm bunların hepsi birer detaydır. Daha doğrusu tamamlayıcı dokunuşlar. Boş bir orta sehpa mı? Yoksa üstü mumlar ve tütsülerle bezenmiş, ortamla uyumlu bir sehpa mı?

Duvar kağıtlarıyla renklendirilmiş bir duvar ve o duvarı tamamlayan tablolar, çerçeveler yada duvar saatleri. Tam bir şölen olur seçtiklerinizle. Renk uyumunuza ve zevkinize güveniyorsanız eviniz için istediğiniz dekoratif objeyi seçebilirsiniz.

Dekorasyonun değişmez unsurlarından olan saatler duvarlarımızda çok sıklıkla kullandıklarımız arasındadır. Fakat saatlerin bin bir farklı modeli, birden fazla rengi bulunmaktadır. Bu da seçim yapmanızı zorlaştırabilen bir etken olabilir. Bunun için en çok tercih edilen, odanıza en çok yakışacak olan modeli seçmek. Eğer mutfakta bir saat seçecekseniz meyve, puzzle, asimetrik, sallantılı yada geometrik şekillerdeki saatleri kullanabilirsiniz. Özellikle duvarlarınızda kullanacağınız meyve şeklindeki saatler hem renk hemde hareketlilik kazandırabilir.

Oturma odası için ahşap çerçeveli, mobilyalarınızla uyumlu, lahzalı yada alt zemini kabarık, gümüş, bronz tonlarda, eskitme yada antika gibi duran dekoratif duvar saati modelleri tercih edebilirsiniz. Bu saatler guguklu, çatılı, yuvarlak, dikdörtgen, boydan, uzun şekillerde olabilir.

Yada televizyon ünitesi için minik çalar saat tipinde, çerçeveli, sevdiğiniz birinin yada bir objenin üzerine kullanılan saatleri de tercih edebilir ve oturma odanıza ister antik, ister modern, isterseniz de Osmanlı esintileri kazandırabilirsiniz. Ayrıca birbirini tamamlayan tablolarda kullanılan saatlerde tercih edilebilir.

Yalnız bu saatler yatak odanızla daha uyumlu olabilir. Ama isteğinize göre oturma odasında da kullanılabilir. Minik bibloların, resimlerin ve farklı objelerin üstüne kullanılan saat modellerini de yatak odanızda dekor olarak kullanabilir ve istediğiniz atmosferi sağlayabilirsiniz.

Dekoratif Şömine Modelleri

Kış aylarının vazgeçilmezi olan sobalar yerini yavaş yavaş kalorifer peteklerine bırakmış durumda. Bunun yanı sıra eskiden kullanılan şömineler yavaş yavaş miladını dolduruyor ve yeni nesil şöminenin varlığından bile habersiz. Evlerde artık pratik ısınma sistemleri kullanılırken ne yazık ki şömine çoğu kişi için unutulmuş durumda. Evlerde fazla is yapması ve tehlikeli olduğu düşünülen ve değişen modern anlayış ile şömine yerini kalorifer peteklerine yerden ısıtma sistemlerine bıraktı.

Ancak hala bu sıcaklığı ve bu havayı tatmak isteyenler eski zahmetleri çekmek zorunda değil. Çünkü modern zamanın ve evlerin en güzel köşelerini artık dekoratif şömine modelleri süslüyor. Üstelik geniş modelleri ile de her tarza uygun modeller bulmak mümkün. İster dört tarafı açık ister iki boyutlu şömineler ile evinizde mistik bir hava yaratabilir.

Şömine de ki ateş ile ruh dünyanızı ısıtabilirsiniz. Genel olarak tercih edilen modeller arasında ilk sırayı elektrikli şömine modelleri alıyor. Elektrik ile çalışan bu modeller oldukça zahmetsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Bunun yanında kapalı sistem ve açık sistem olarak iki tarz şömine mevcut.

Evinizin köşesinde çağdaş bir görünüm ve modernlik yakalamak isteyenlerdenseniz plazma tipi dekoratif modelleri tercih edebilirsiniz. Eğer daha eski tarzda ve mistik bir hava yakalayıp evinizin bir köşesinde eskiyi yad etmek isteyenlerden iseniz klasik dekoratif şömine modellerini tercih edebilirsiniz. İster modern ister klasik ve bir çok kullanım kolaylığı olan bu modeller ile eviniz ve ruhunuz ısınabilir.

Desenli Berjer Koltuk Modelleri

Salonlarımızın dekorasyonunu şık bir şekilde tamamlamak için bazen köşe koltuk takımları, bazen klasik koltuk takımları tercih ederiz. Her iki koltuk takımı çeşidinde de son zamanlarda en çok göze çarpan berjer koltukları bulabiliriz. Desenli berjer koltuk modelleri tek kişilik koltuklardır. Bu koltuklarda kullanılan kumaş, model diğer koltuklardan farklıdır. Farklı olmasının yanında; evinize şık bir hava da katmaya yardımcı olacaktır.

Berjer koltuklar genellikle desenli olurlar. Desenler öylesine kendini gösterir ki, salonunuzun baş köşesi, kahve içilebilir ortam, şık bir görünüm bu berjer koltuklardan sorulacaktır.

Berjer koltuklarda ilk göze çarpan ve en çok tercih edilen desen; pastel tonlarındaki çiçek ve gül desenleridir. Bu çiçekler ve güller, içinde barındırdığı birbiriyle uyumlu doğal renklerle, sade salonunuza ya da sade koltuk takımlarınıza berjer koltuklarla farklı bir hava ve salonunuza farklı bir duruş kazandırabilirsiniz. Özel bir koltuk hissi uyandıran berjer koltuklarda çiçek desenlerinin dışında otantik desenler de mevcuttur.

Otantik desenlere sahip berjer koltuklarda; çoğunlukla toprak tonları ve ateş renkleri tercih edilmektedir. Otantik desenler, mistik bir duruş kazandırarak salonunuzun ambiansını bir anda değiştirmeye yetecektir. Bu koltukları hem doğal görüntüsünden dolayı hem de sahip olduğu bu renk ve birbirinden farklı desenlere sahip olarak tercih edebilirsiniz. Son olarak; berjer koltuklarda çizgiler de ön plana çıkmaktadır. Koltuk boyu uzanan uzun renkli çizgiler, salonunuzdaki aksesuarlarla ve mobilyalarla uyumlu hale gelerek şık bir duruş kazandıracaktır.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Döşenmeli ?

Salonlar evlerimizin en çok kullandığımız mekanlarından biridir. Bu mekanın ruhumuzu yansıtacak hoş bir güzellikte olmasını hepimiz isteriz. Ancak salonlarımızın nasıl dekore etmemiz gerektiği konusu çok önem taşımaktadır. Bu makalemizde sizlere dikdörtgen salonlar nasıl döşenmeli, nelere dikkat edilmeli bundan bahsedeceğiz.

İnce uzun dikdörtgen şeklindeki salonlarımızı diğer salon çeşitlerine göre oldukça kolay dizayn edebiliriz. Alanımız ne kadar büyükse o kadar farklı işlevlerde mobilyaları aynı salonda rahatlıkla kullanabiliriz. Dikkat etmemiz gereken sadece birbirinden bağımsız tercihlerin yapılmamasıdır. Ortamda hoş bir ahenk yaratmak isterken karmaşıklığa sebep olabiliriz. Ufak ürünler yerine alanımızı kaplayacak normal boyutta veya avangart modeller seçebiliriz. Böylece alanımızda şık ve lüks bir görüntü sağlayabiliriz.

Eğer alanımız dar ve uzun ise o zaman tercihlerimizi biraz daha şekilli mobilyalardan yana kullanmalıyız. Uzun duvarlarımızı alanımızı daraltmayacak şekilde kitaplık olarak kullanabilir veya etraftaki süslemelerimizi toparlayacak bir raf olarak kullanabiliriz. Dar duvarları renkli veya açık tonlarda boyamamız ortama canlılık katacak ve ferahlık sağlayacaktır. Dikdörtgen salonlarınızda kullanabileceğiniz birkaç dekorasyon örneklerinden bahsedeceğim.

Oturma grubunuzu dikdörtgen salonun pencere tarafına yerleştirerek hemen arkasına yemek masasını koyabilir ve orada yemek bölümü oluşturabilirsiniz. Oturma grubunuzu salonun tam ortasına genişçe koyabilir hemen arkasına kitaplık ünitesini koyup etrafına da biblo ve dekor ürünleri koyarak şık bir görüntü sağlayabilirsiniz. L koltuk takımları dikdörtgen salonlarda çok kullanılmaktadır. Ortama şık ve hoş bir görüntü katmakla birlikte dikdörtgen salonların verimli kullanılmasını sağlamaktadır.

Düzenli Mutfak İçin Tüyolar

Mutfakta her şey düzenli olsun, her şeyi anında alıp kullanmak istiyorsunuz değil mi? Yiyeceklerinizi hazırladığınız mutfaklar çoğu ev hanımına ya da kullanıcıya zor anlar yaşatmaktadır. Dar ve küçük olan mutfaklarda bir şeyi bulmak onu kullanıp tekrar yerine koymak zorlaşabilir.

Aslında bu zorluk mutfağınıza aldığınız ve almaya da devam edeceğiniz mutfak ürünlerinden de kaynaklanabiliyor. Çok fazla eşya mutfağı karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Yazımızda mutfağınızı nasıl düzenli bir hale sokabileceğinizden ve mutfak ürünlerini nasıl daha fazla verimli kullanabileceğinizden bahsedeceğim. Düzenli mutfak için tüyolar istiyorsanız makalemizin devamını okumalısınız.

Dolaplarınızı çok bölmeli olan modellerden seçmenizde yarar var. Böylece ürünleri gruplandırabilir ve doğru bir biçimde muhafaza edebilirsiniz. Bakliyatlarınızı veya baharatlarınızı şeffaf kavanozlarda saklayabilirsiniz. Hatta dilerseniz kavanozun üzerine şirin etiketler yapıştırarak içeriğinde ne olduğunu yazabilirsiniz. Bu şekilde ürünleri karıştırmamış olur ve hoş bir görüntü elde etmiş olursunuz. Lavabonuzun altına koyacağınız plastik bir çubuk, mutfak temizleyicilerinizi asabileceğiz bir araç olacaktır. Böylece daha düzgün bir görüntüye sahip olacaksınız.

Patates, soğan gibi sebzeler dışarda kaldıklarında kötü bir görüntüye sebep olacaklar ve etrafı kirleteceklerdir. Büyükçe bir çekmecenin içerisinde mukavva kartonlarla bölümlendireceğiniz bu yer sebzelerinizi saklayacak ve daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Çekmeceleriniz içerisine yerleştireceğiniz cd düzenleyiciler aynı zamanda saklama kaplarınızın da düzenli olmasını sağlayacaktır.

Duvarlarınızın müsait yerlerine raflar yapabilirsiniz. Böylece mutfağınızda yer açmış olacaksınız. Çamaşır mandallarını mutfağınızda da kullanabilirsiniz. Paketlerin ağzını kapayabilir. Hatta dolabınızın kenara ipler bağlayarak bu ürünleri oraya asabilirsiniz.

En Güzel Bebek Odaları Modelleri

Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce tüm ayrıntıları düşünürsünüz. Bunun için ilk öncelik bebek odası olmalıdır. Bebeğinizi sağlıklı ve rahat ettirmek için bebek odasını hazırlarken pek çok şeye dikkat etmelisiniz.

Odanın ev içerisindeki konumu yeterince güneş alan, mümkünse evin diğer kısımlarına göre daha sessiz bir alan olmalıdır. Büyüklüğü ne çok küçük ne de çok büyük olmalıdır. Odanın içini fazla mobilya ve eşyalarla doldurmak yerine kullanışlı ve rahat bir ortam olmasına dikkat etmelisiniz.

Odanın zemininde mümkünse parke kullanarak toz tutmasını engellemelisiniz. Halı seçiminizi de buna göre yapmalısınız. Toz tutan halılar yerine daha ince ve antialerjik, aynı zamanda anti bakteriyel bir halı seçmeniz temizlik açısından da kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra odayı boyatmanız gerekecek. Odanın rengi açık renkte olursa daha ferah bir görüntü oluşur. En güzel bebek odaları modelleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için makalemizin devamını okumalısınız.

Tüm bunlardan sonra mobilya seçimine sıra gelir. Hazır bebek odası takımlarında bebek karyolası, şifonyer, dolap ve alt açma bölümü bulunmaktadır. Bunların farklı modellerde ve büyüklüklerde oldukça fazla seçenekleri bulunmaktadır. İhtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken ya hazır bir takım almak ya da her parçayı farklı farklı seçerek kendinize özel bir takım oluşturmak. Bunların dışında konsept mobilya dediğimiz ev ve evin bölümleri şeklinde ya da masal diyarlarından karakterleri yansıtan takımlar da bulunmakta.

Seçiminizi yaparken kullanışlı ve güvenli olmasına dikkat etmeniz gerekecek, bebeğiniz biraz büyüdüğünde hareket etmeye ve keşfetmeye başlayacağı için bunları da göz önüne alan tercihler yapmalısınız. Odanın ışıklandırması loş yani göz almayacak şekilde olmalıdır, bebeğiniz uyurken tamamen karanlıkta olması yerine duvar diplerine led ışıklar yerleştirerek iki türlü bir ışıklandırma sistemi oluşturabilirsiniz. Aksesuar seçimine gelindiğindeyse; ne çok ne de az olmalı, mobilyalarla uyum içinde olmalıdır. Bebek karyolasına birkaç pelüş oyuncak ve pelüş yastık yerleştirerek bebeğinizin ilgisini çekecek bir alan oluşturmanız mümkün.

En Güzel Duvar Saati Modelleri

Zaman evimizde, işimizde nasıl geçer bazen bilmeyiz. Her dakika telefondan, kol saatinden saate bakamayacağımız için, hem evin dekorasyonunda hem de işimizi kolaylaştıracak olan duvarda duran saatlerden her açıdan faydalanabiliriz.

Eskiden üretilen klasik sayılar ve camın dışına çıkan duvar saatleri, şu an yüzlerce farklı seçenek arasından, sizleri bekliyor. Üstelik ev tekstili mağazalarında, hediyelik eşya dükkanlarında kolaylıkla ulaşılabilen bu duvar saatlerini, ister hediye ister kendinize kullanmak için tercih edebilirsiniz. En güzel duvar saati modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız makalemizin devamını okumalısınız.

En çok göze çarpan duvar saatlerinde ilk olarak; sadece sayıların duvara monte edildiği, ve ortada da duvarda monte edilen akrep ve yelkovanın olduğu modern bir duvar saati tercih edilmektedir. Bu duvar saati, klasik üretilen duvar saatlerinden farklı olduğu gibi, sayıların büyüklü küçüklü duruşu, havada kalıyor hissi yaratması evinize asil ve zarif bir duruş kazandıracaktır. Bu duvar saatlerinde en çok tercih edilen renk ise siyah ve kırmızıdır.

Sayıları ve genel olarak duvar saatini belli eden bu renkleri, sizler de evinizde taşıyabilir, modern bir saat tercih edebilirsiniz.

Son yıllarda en çok tercih edilen desenlerden birisi olan pastel tonlarda gül ve çiçek desenleri duvar saatlerinde de yerini almaktadır. Bu desenler ve renkler, beyaz zeminde ve beyaz şekillerle süslenen saatlerde kullanılarak hoş bir hava da katmaktadır. Sokak lambalarını andıran ve duvara yan olarak monte edilen bu duvar saatleri, siyah rakamlarla donatılarak, naif bir duruş kazandırmaya da yardımcı olacaktır. Güzellik sizin seçimlerinizde. Acele edin öyleyse.

En Güzel Köşe Koltuk Takımları

Salon bir evde en çok vakit geçirilen alanlardandır. Bu nedenle, salonda kullandığımız koltuk takımlarının ilk şartı rahat olmasıdır. Rahat koltuklarda; bazen misafir ağırlayacak, bazen uzanacak televizyon seyredeceksiniz. Bazen de birkaç saat de olsa uyuyakalacaksınız. İşte bu neden ilk şartımız koltuk takımlarının minderlerinin, yastıklarının rahat olmasıdır. Sonraki adımda ise; salonun şekline göre uygun model olmasıdır. Eğer salonunuz küçükse, ayrı bir koltuk takımı tercih edemeyebilirsiniz. Küçük alanı fazla yer kaplamadan rahatlıkla değerlendirebilmek için köşe koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz. Köşe koltuk takımları hem kullanışlı hem de fazla yer kaplamaz.

En güzel köşe koltuk takımları; moda haline gelen pastel tonlardır. Bu pastel tonlara sahip koltukların yumuşacık bir tay tüyü kumaşa sahip olması ya da kadife bir havada olması hem koltuklarınızı şık gösterecek hem de sizi ve misafirlerinizi rahat hissettirecektir. Köşe koltuk takımlarındaki sade ve şık bir havaya bürüyen pastel tonları koltuklarınızın zarafetini ön plana çıkaracaktır. Yastıklarda kullanılan pastel tonlarındaki bahar çiçekleri ise, koltuklarınıza çok yakışacak ve mükemmel bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır. Siz de, bahar çiçeklerini yastıklarınızda tercih edebilir, huzurlu bir salona kavuşabilirsiniz.

Salonunda canlı renk isteyen kadınlar ise; turuncu, fuşya, mor, kırmızı renklerini köşe takımlarında tercih edebilirler. Canlı renkler salonun enerjisini yükselterek şık bir salona kavuşabileceksiniz. Rahatlığınız ve şıklığınız için, deri köşe takımı koltuklar yerine kadife, tay tüyü köşe takımlarını tercih edebilirsiniz. Bu kumaşların temizlenmesi de oldukça kolay olduğu için, gönül rahatlığıyla pastel tonlarını salonunuzdaki şıklık için tercih edebilirsiniz.

En Güzel Mutfak Perdeleri Modelleri

Mis gibi kokuların yayıldığı, en uzun ve en özendiğimiz yemek ve tatlılar için vakit harcadığımız alandır mutfaklar. Güneş ışığından fazlasıyla yararlanmak isteriz. Mutfak dekorasyonunda her noktaya önem gösterildiği gibi pencerelere de önem gösterilmektedir. Mutfaktaki ufak bir dokunuş bazen büyük değişikliklere sebep olmaktadır. Siz de klasik bir duruştan çok, hem modern hem de şık bir dokunuşu mutfağınızda hissetmek istiyorsanız, size bahsedeceğimiz kullanışlı ve şık perde modellerinden tercih ederek bu şıklığı evinize taşıyabilirsiniz. En güzel mutfak perdeleri modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Mutfak perdelerinde en çok tercih edilen ve en çok kullanılan bir perde modeli store perdelerdir. Store perdeler; güneş ışığından uzun süre faydalanmak ve mutfağınızdaki şıklığı yakalamak için bizce bir numaradır. Store perdelerde; zebra model perdeler öne çıkmaktadır. Zebra store perdeler hem kullanım hem de temizleme olarak sizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu zebra store perdelerde; çiçek desenleri, puantiyeler mutfağınıza vereceği renklerle canlılık katacak, ferah bir mutfak duruşu kazandıracaktır.

Mutfaklarda kullanılan diğer perdelerde ise, tül perdeler yer alır. Tül perdelerin hem tül kısmı hem de güneşlik kısmı ayrı bir şekilde konumlanmaktadır. Bu tüllerde; simli çizgili tül modelleri mutfağınıza ışıltı ve canlılık kazandırmaya yardımcı olacak perde modelidir.
Çiçekli perdeler de sade bir tül perde üzerine yerleştirilerek, bir bahar havası ve canlılık kazandıracaktır mutfaklarınıza. Bu çiçekli perdelerdeki asalet ve duruş, mutfağınızın güzelliğini de ön plana çıkarmada yardımcı olacaktır. Siz bu perdelerden dilediğinizi seçip, mutfağınızdaki eşyalarla orantılı bir renk ve model seçimiyle birlikte eşleştirme yapabilir, güzel bir mutfak tasarımı uygulayabilirsiniz.

En Güzel Perde Modelleri

Evinizin gelinliği olan perdeler; en gösterişli ve şık olması gereken unsurlardan birisidir. Bu perdelerin şıklık yarışında hem modayı takip eden bir model olması hem de evinizin dekorasyonuna ve rengine uyum sağlaması önemlidir. Perdelerde karar kılamıyorsanız size bahsedeceğimiz birkaç öneriyle birlikte, kafanızda bir kaç model belireceğinden eminiz.

En güzel perde modelleri söz konusu olduğu zaman ilk olarak karşımıza çıkan store perdelerdir. Store perdeler; hem güneşi en rahat şekilde evinize yansıtmanızda yardımcı olacak, hem modayı yakından takip etmenizi sağlayacak hem de temizliği ve kullanımı oldukça kolay olduğundan tercih edilebilirliği yüksek olan perde modelinden birisi olacaktır. Store perdelerde; tül olarak zebra desen perdeler oldukça şık bir görünüm kazandırmaktadır. Zebra desenlerde kullanılan, pastel tonlarının hakim olduğu bahar çiçekleriyle evinizi şenlendirebilir, duruşu ve zarafetiyle evinizin güzelliğini de perdelerinizle ortaya çıkarabilirsiniz.

Ev perdelerinde çoğunlukla tercih edilen renklerde pastel tonları kullanarak, güneşten kolayca faydalanabilirsiniz. En güzel perde modellerinde diğer tercih ise, sade düz perdelerdir. Bu perdelerin düz tül kumaşı sadeliği getirirken zarafeti de ön planda tutacaktır. Düz tül perdelerde; pudra renkleri tercih edilirken, kırık beyaz, krem rengi gibi açık renkler de tercih edilmektedir. Bu perdelerin kenarlarına kullanılan renkli fonlar da evinize farklı bir hava katacaktır. Eskisi gibi ağır dantelli, parlak, saten, kalın fon perdeler yerine, daha farklı renkte kullanılan ve sadeliği de sadece canlı renklerle yansıtan mat fon perdelerle evinizin görselliğini daha güçlü tutabilirsiniz. Yine bu fonlarda kullanılan bahar çiçekleri, sade tüllerinize eşlik edecek, baharı evinizde yaşamanızı sağlayacaktır.

En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları Nelerdir ?

Sizlerde evinizin göz kamaştırıcı derecede güzel olmasını istemez misiniz? Evinize gelenlerin etrafa hayranlıkla bakması hepimizin çok hoşuna gidecektir. Evimizi böyle güzel yapmak için haftalarca belki aylarca uğraşmak zorunda kalabiliriz. Ancak yapılan bazı küçük hatalar hem gereksiz masrafa girmemize hem de canımızın sıkılmasına neden olabilir. Bu yazımızda sizlere en sık yapılan dekorasyon hataları nelerdir, bundan bahsedeceğiz. Yazımızı iyice takip etmeniz yararınıza olacaktır.

1. Doğal ışık kaynağından en üst düzeyde yararlanmaya özen gösterin. Gündüzleri penceremizden içeri sızan güneş ışıkları evinizin daha ferah ve daha aydınlık olmasına olanak sağlayacaktır.

2. Her duvarda kalın, uzun, hantal mobilyalar bulundurmayın. Bu mobilyalar evimizi olduğundan küçük gösterecektir. İçimizi daraltacak ve kötü bir görüntü oluşmasına neden olacaktır.

3. Gereksiz aksesuarlardan uzak durmalısınız. Evimizde bizi yansıtan biblolar, tablolar, objeler tabii ki olabilir. Bu objeler mekâna ayrı bir hava katmakta ve var olan mobilyalarımızı tamamlamaktadır. Ancak dozunu kaçırmamalıyız. Aksesuarların sayısı arttıkça evdeki karışıklık da göze çarpacaktır.

4. Dış görünüşe aldanarak mobilya seçimi de yaptığımız hataların başında gelmektedir. Her hangi bir yerde görüp beğendiğimiz mobilyalar evimizin yapısına büyüklüğüne veya ufaklığına uymayabilir. Mevcut alanımızın verimli kullanılmamasına neden olur.

5. Farklı tarzları birleştirmek moda oldu ancak güçlü bir tasarım bilginiz yoksa maalesef birine danışmadan bu fikrinizden uzaklaşmalısınız. Çünkü birbirinden uzak tarzları birleştirmeye kalkmanız evinizi olduğundan düzensiz ve dağınık bir görünüşe sokacaktır.

En Yeni Tv Ünitesi Modelleri

Salon dekorasyonu deyince aklımıza ilk gelen TV üniteleri olmaktadır. Salonunuzun şıklığı için TV üniteleri seçimine dikkat etmelisiniz. TV üniteleri, sadece televizyonunuzu taşımakla kalmıyor aynı zamanda duvarınızda gösterişli ve şık bir tablo görevi görüyor. Özellikle küçük salonlara sahipseniz mutlaka edinilmesi gereken TV üniteleri odanızı fazla eşyalardan kurtaracaktır. Sizlere bu yazımızda en yeni Tv ünitesi modelleri ve aynı zamanda kaliteli, şık ve ucuz TV ünitesi modellerinden bahsedeceğim.

Spor yaşamayı seviyorum, spor tasarımlardan vazgeçemem diyorsanız sarı, mavi, kırmızı, mor tonlarında yuvarlak hatlı daha dar TV üniteleri tam size göre. Bu TV ünitelerini spor bir L koltuk takımı ile dekore edebilirsiniz. Duvarda oluşturacağınız raflar ile alanı daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Böylece modern ve spor bir görüntü elde edebilirsiniz. Geçmişten kopamıyor, geçmişin simgelerini evinizde görmek ve hissetmek istiyorsanız Retro görünümlü ahşap koyu veya açık tonlarda TV ünitelerini seçebilirsiniz. Ahşap ile beyaz renkleri birleştirerek geçmiş ile günümüzü aynı ortamda dekore edebilirsiniz. Daha net ve modern bir Retro görünümü elde etmek istiyorsanız dekorasyonunuza bordo renkli TV üniteleri ile çarpıcılık katabilirsiniz.

Lüks olsun istiyorsanız avangart modelleri tercih edebilirsiniz. Beyaz, gümüş, altın varaklı oymalı TV üniteleri ile saraylarda yaşıyormuş gibi hissedersiniz. Bu TV üniteleri oldukça geniş bir yer kaplayacağından alanınızın geniş olmasına dikkat etmelisiniz. Alacağınız diğer mobilyaları yine avangart tarzında seçerek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Seçeceğiniz ve isteğiniz doğrultuda tüm ürünler tüm kategorilerde her mobilya markasında bulunmaktadır. Önemli olan neyi sevdiğiniz ve istediğinizdir.

Ev Dekorasyonuna Nereden Başlamalıyız ?

Ev dekorasyonu bazılarımız için büyük bir azap bazılarımız için ise keyifli bir hal almaktadır. Evini önemseyenler ev dekorasyonuna oldukça zaman ve para harcamaktadır. Bizlerde evimizin güzel görünmesini istiyorsak ev dekorasyonuna dikkat etmeli ve özen göstermeliyiz. Şimdi sizlere ev dekorasyonuna nereden başlamalıyız, bundan bahsedeceğim. Öncelikle planlı ve programlı olmalıyız. Dekorasyonu yapacağımız evimizin özelliklerini iyi incelemeliyiz.

Güneş nereden geliyor, evim kaç metre kare, hangi odası oturma odası olmalı, hangi desenler yapısına uyar gibi soruları kafamızda cevaplandırmalı ve ona göre hareket etmeliyiz. Sonrasında ev dekorasyonu ile ilgili aylarca önceden dergilere göz atmalı, trendleri incelemeli, fuarları gezmeli ve aklımızda yapacağımız dekorasyona ait fikirler oturmalıdır. Aslında başlangıçta tüm modeller hoşumuza gidecektir ama zamanla bazı modellere yöneldiğimizin farkına varacağız. İşte bu noktada hoşumuza gidecek olan, yapmak istediğimiz fikirler daha da netleşecektir.

Dekorasyona başlayacağımız yer evimizin en çok kullandığımız yeri olabilir. Odak noktası olmalı ve diğer odalar bu odadan esinlenerek hazırlanmalıdır. Profesyoneller gibi bizde işe odamızın duvarlarının görünümünden başlayabiliriz. Duvar boyası, penceresi, niş kaplaması gibi işlemler yapıldıktan sonra içinin döşenmesine geçebiliriz. Mobilyalarımızı odamıza uygun bir şekilde yerleştirdikten sonra halı ve perde seçimine geçmeliyiz. Kalın, ağır perdelerden kaçınmalıyız.

Bu perdeler odamızı karanlık ve basık gösterecektir. Halılarımız modern ve kullanışlı olmalıdır. Son olarak odamızla uyumlu aksesuarlara geçilmelidir. Her türlü renge ve desene dikkat etmemizde fayda var. Ayrıca aksesuarlarımızın sayıca gereğinden fazla olmamasına özen göstermeliyiz. Böylece evimizin en çok para harcadığımız ve gün içerisinde zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz odasını hazırlamış bulunduk. Diğer odalarımızı öncelik sırasına göre aynı düzeyde ve uyumlu bir şekilde dekore edebiliriz. Güle güle oturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir