Boşanma Davalarında Süreç Nasıl İşler?

Boşanma davaları, evliliğini bitirmek isteyen kişilerin merak ettiği hukuki işlemler arasında yer almaktadır. Evliliğinde mutlu olmayan ve bazı sorunlar nedeniyle bu evlilikleri yasal şekilde sonlandırmak isteyenler, bu davaların nasıl bir sürece sahip olduğunu merak etmedir. Bursa boşanma avukatı arayışı içerisinde olan ve boşanma sürecini merak edenler, bu noktada her davada aynı sürecin takip edilmediğini bilmelidir.

Süreç ile ilgili bir örnek vermek gerekirse; eğer bir çift, 1 yıldan uzun süre evliyse ve karşılıklı olarak boşanma talebinde bulunduysa, hakim herhangi bir sorgulama veya delil talebinde bulunmadan çifti tek celsede boşamak durumundadır. Ancak aldatma, tek taraflı boşanma isteği, taraflardan birinin itirazı gibi bir durum söz konusuysa, bu noktada birden fazla duruşma ve daha farklı bir süreç takip edilmektedir.

Hukuksal Olarak Boşanma Süreci Nasıl Gelişir?

Hukuki boşanma davaları, iyi bir avukat eşliğinde kolayca tarafın lehinde sonlandırılabilmektedir. Her evlilikte eşler birbiri ile farklı sebeplere bağlı olarak boşanmayı talep edebilmektedir. Medeni Kanun incelendiği zaman 161 ve 166. maddelerde anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davaları ile ilgili bilgi verilmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi eğer eşlerin her ikisi de boşanmak istiyorsa, boşanma davası kolayca sonuçlanmaktadır.

Çekişmeli bir boşanma söz konusu olduğu zaman, boşanma süreci daha uzun sürmektedir. Genel veya özel bir aile içi sorun bulunuyorsa, eşler birbirini suçluyor ya da kendilerini haklı buluyorsa, nafaka ve velayet gibi istekler mevcutsa, bu süreç çekişmeli olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçte hakim delil isteyebilir ve avukatların sunduğu bilgiler ışığında birkaç duruşma içerisinde boşanma sağlayabilir.

Hukuki boşanma işlemlerinde nafaka, velayet, hak talebi, çekişme gibi özel konular da bulunuyorsa, dava uzun sürebilse de, anlaşmalı ve hak talepsiz bir boşanma davası, tek celsede sonuçlanabilir. Boşanma avukatı Bursa işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için Kemal Uslu Avukatlık büromuzla iletişime geçerek dava ve dava dışı hukuksal işlemleriniz için danışmanlık alabilirsiniz.

Boşanma Avukatı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davalarınızın kısa bir süre içerisinde sonuçlanmasını istiyorsanız, iyi bir boşanma avukatı ile çalışmanız oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Boşanma davalarında çalışacağınız avukat, mutlaka araştırmacı, yasalara hakim, konuşma ve dinleme kabiliyetleri yüksek bir avukat olmalıdır. Bu sayede avukatınız istek ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde anlayarak sizlere hem davalarda hem de dava dışı durumlarda büyük ölçüde yardımcı olabilecektir.

Bursa ceza avukatı hizmeti de dahil olmak üzere tüm hukuksal faaliyetler için tercih edebileceğiniz Kemal Uslu Avukatlık Bürosu, boşanma davaları için de tercih edilebilmektedir. Bizleri arayarak veyahut web sitemizdeki iletişim formunu doldurarak boşanma sürecini öğrenebilir ve hukuki destek almak istediğiniz konuları bizlerle paylaşarak danışmanlık alabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Boşanma Davalarında Süreç Nasıl İşler?