Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır ?

bitcoin

Hala BİTCOİN Hesabınız Yok mu ?

Gelecekte sadece kripto paraların kullanılacağını öngören tezlerin, basın ve sosyal medyada fazlasıyla yer almasıyla birlikte, Bitcoin hakkında oturup bir düşünmek gerekmez mi? Bitcoin (BTC) ismini duymayan kaldı mı ki? Özellikle, web dünyasının en karanlık ve tehlikeli bölgesi olan deep web de sıkça kullanılmasıyla 2008’den beri adını duyuran Bitcoin, kendini o karanlık dünyadan çıkarıp standart kullanıcılara da ulaşmayı başardı. Dijital para anlamıma gelen ve kendine has bir kriptoloji ile şifrelenmiş en bilinen kripto para olan Bitcoinin en büyük avantajlarından bazıları; hiçbir hükümete, devlete bağlı olmayan açık yazılım koduyla oluşturulması, gönderilerde hiçbir kesintinin söz konusu olmaması, tamamen gizli olması ve online bir şekilde, sizin olduğunuz her yere taşınabilmesi.

Peki, bu parayı nasıl her yere taşıyacağım derseniz o da çok kolay. Öncelikle online bir Bitcoin hesabına sahip olup, sonrasında tek bir tıkla telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan para transferi özgürlüğünü yaşıyorsunuz hem de işlem ücreti ödemeden ve dakikalarca beklemeden. Onu çekici kılan da bu özelliği zaten ve en güzeli de; banka hesaplarının tam aksine, ki bankalar ikamet ettiğiniz adresten kimlik bilgilerinize kadar her bilginizi sistematik bir şekilde sizden alırken bu hesapta hiç kimse kişisel bilgilerinize ulaşamıyor, hesap bilgilerinizi göremiyor. Dolayısıyla dolandırılma ve hesabın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ihtimalide yok. Çünkü Blockchoin ( kelime anlamı ‘ blok zinciri’ demek olup, teknolojik tanımı, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağınık veri tabanıdır) teknolojisinin yanısıra, Bitcoin algoritmasına işlenen özel yazılımlar kullanılıyor bu sistemde.

bitcoin

Sadece alışveriş ve transfer amaçlı kullanılmayan bu para birimi, ayrıca çok da karlı bir yatırım aracı olarak da kazandırmaya devam ediyor. Bundandır ki, son birkaç yılda parlayan Bitcoin, yatırımcıların da gözdesi oldu. Keza, dolara karşı açık ara yükselişi istatistiklerle ortada.

Tabii, sadece bu iyi taraflarıyla anılmıyor Bitcoin. Yazının başında da bahsettiğim gibi; sayılı özelliklerinden dolayı özellikle web dünyasının karanlık dünyası olan deep webde kullanımı tercih edildiği için, hükümet ve devletler tarafından sevilmeyen, korkulan bir olay kripto paralar. Çünkü, hiçbir şekilde para transferlerine müdahale edilemediği gibi, kişilerin ismi de gizli. Tabii bu durum; vergi kaçırma, kara para aklama ve terör faaliyetleri gibi illegal durumlarda rahatça kullanıldığından dolayı hükümetleri tedirgin ediyor. Netice itibariyle, Bu paralar hiçbir otorite tarafından kontrol edilemiyor. Buna rağmen kripto hesaplar gün geçtikçe artıyor ve Bitcoin kullanımı, günlük hayatın içinde şimdiden yerini sağlama almış görünüyor.

Sonuç olarak Bitcoin; güvenilir ve tercih edilen bir para akış ağı, insanlar güveniyorlar ve bu güvenin temelinde, yukarıda anlattığım gibi Bitcoine güven duyma gereksiniminin olmaması yatıyor. Tamamen rekabete dayalı bu ortamda siz de yerinizi almaya hazır mısınız?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır ?