Artık Yerli Whatsapp “İleti” Var

Üst düzey yetkililerimiz ve güvenlik güçlerimiz için Havelsan tarafında yerli Whatsapp uygulaması geliştirildi. Uygulamanın ismi İleti. Cep telefonlarına yüklenebilecek İleti uygulaması ile güvenlik güçleri, internet üzerinden sesli görüşebilecek; mesajlaşabilecek. Bu sayede kritik öneme sahip veri ya da bilgi başka bir ülkenin kontrol sahasından çıkacak.

Türkiye’de milyonlarca kişi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri de WhatsApp kullanıyor. Aboneler, cep telefonuna “ücretsiz” yüklenen WhatsApp’tan sesli görüşme yapıyor; mesajlaşıyor.

Bu görüşmeye ya da yazışmaya ilişkin veriler, doğal olarak WhatsApp’ı işleten firmanın sisteminde bulunuyor. Bunlar, ne tür veriler? Örneğin arayan kişi, kiminle hangi saatte görüştü. Bu görüşme kaç dakika ya da saat sürdü. Mesajlaşma için de geçerli olan bu tür veriler özellikle güvenlik güçlerini ilgilendirdiğinde “yüksek” bir nitelik ve stratejik bir önem taşıyor.

HAVELSAN, bu sakıncayı ortadan kaldıracak bir hamle yaptı. Başta güvenlik güçleri olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları için “İLETİ” adı verilen bir haberleşme sistemi geliştirdi.

Sistem, genel olarak kamu için “yüksek gizlilik” ve “güvenli haberleşme” olanağı sunuyor. WhatsApp’ın yerini alacak bu sistem, cep telefonuna yüklenecek. Güvenlik güçleri, internet üzerinden sesli görüşebilecek ve mesajlaşabilecek.

Sistemin, testleri tamamlandı. Başarı sağlandı. Sistemin, önce kamu kurum ve kuruluşlarına açılması bekleniyor. Ardından özel kişilerin de kullanımına açılabileceği ifade ediliyor. Tanıtımın kısa süre içinde yapılması bekleniyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
  • Ertaç
    2 sene önce

    İleti uygulamasını seviyoruz

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Artık Yerli Whatsapp “İleti” Var